Genç oyuncu fetişisti değilim. İlla ki gençler oynasın diye bir ısrarım yok. Mesela birçok kişinin aksine, Semih Kaya'nın hâlen yeterli olmadığını, önümüzdeki sezon kiralanması gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde Aydın'dan bu kafayla hiçbir şey olmayacağını burada uzun zamandır vurgulamaya çalışıyorum. Ama bir de tecrübelisinden daha iyi olduğu hâlde oynatılmayan gençler var. Bu sezon için, Volkan'dan daha iyi olan Alparslan'ı örnek verebiliriz. Ancak bunu en çok yaşadığımız dönem, Gerets dönemiydi kuşkusuz. Özellikle Geretsli ikinci sezonda, hiçbir iddiamız kalmamışken dahi Mehmet Güven, Mehmet Topal, Aydın Yılmaz, Uğur Uçar ve Ferhat Öztorun yerine (kariyerinin en kötü dönemini yaşayan) Ayhan Akman, Inamoto, (yine felaket durumdaki) Hasan Şaş, Cihan Haspolatlı ve Orhan Ak'ı izlemiş olduğumuza bugün bile inanmakta zorluk çekiyorum. Potansiyelli genç oyuncular forma şansı bulamazken, Tolga Seyhan gibi bir adam oynuyordu bu takımda, ki ben bir oyuncunun bir maçta 3 gol yedirebileceğini sadece onda görmüşümdür.

Galatasaray'da gelmiş geçmiş en sevdiğim kişilerden de olsa, Erik Gerets'e bu konudaki öfkem hâlen geçmiş değil. Hazır Fransa'da takımını şampiyonluğa koşturmasına karşın görevine son verilecek olan Gerets'e "denize düşen yılana sarılır" misali özlem duyulmaya başlanmış, Manisaspor da Birinci Lig'e yükselmişken, Ferhat Öztorun'ın neden Galatasaray'da değil de Manisaspor'da oynuyor olduğunu bir kez daha hatırlayalım istedim. Ferhat'ın Galatasaray kariyeri, maç maç aşağıda...

  • 2005-06 sezonu. İkinci yarının başı, Song Afrika Kupası'na gidiyor, ilk Konya maçında savunmanın ortasındaki adam Yalçın. Orhan sol bekte, o güne kadar çoğumuzun adını duymadığı Ferhat ise sol açıkta oynuyor bu mücadelede. Yalçın henüz 19'da sakatlanıyor, Ferhat sol beke geçiyor. O günden sonra da sol bek oynuyor. Zannediyorum ki, Yalçın o gün sakatlanmasaydı Ferhat şu an sol açık oyuncusuydu, böyle şeyler takımın ve oyuncunun kaderini belirliyordu Gerets mantalitesine göre. Sonraki sezonun ilk maçında Hasan Şaş değil de Cihan kavga etseydi Necati'yle, Arda da şimdi sağ bekimizdi belki!

  • Yalçın hâlâ sakat. Malatyaspor maçında Orhan savunmanın ortasında, Konya maçında iyi performans sergileyen Ferhat da sol bekte. Galatasaray Dergisi'ndeki maç değerlendirmesinde maçın yıldızı Ferhat.

  • 6-0'lık Gaziantepspor maçında Ferhat yine sol bekteki yerini alıyor. İkinci devre Iliç'in yerine giren Aydın'la birlikte sol kanatta fırtınalar estiriyorlar. Ferhat, maçın yıldızı sıfatını üç gol atan Ümit Karan'la paylaşıyor.

  • Ardından gelen Sivas maçında Song dönüyor. Fakat bir önceki hafta stoper mevkiinde gayet güzel oynayan Orhan sol bekteki Ferhat'tan formayı alamıyor, çünkü Ferhat eksiksiz oynuyor. Tahmin edilebileceği gibi Galatasaray Dergisi'nde bu maçın da yıldızı Ferhat. Sol bek oynamasına karşın 0-0 biten maçta kaleyi bulan iki şutumuzun da sahibi o.

  • 4-2'lik unutulmaz Manisa maçında Ferhat yine sahada. Girmesiyle birlikte müthiş bir gol atan Volkan ve 84'te attığı mucize golle 3 puanı getiren Song'la birlikte maçın yıldızı kim, bilin bakalım? Galatasaray'da beşinci maçını oynayan, beşinde de müthiş işler yapan biri... Not düşelim, takımda eksik yokken, tam kadroyken Uğur, Ferhat ve Aydın ilk 11'deydi, Sabri sonradan girdi. Şahsen o günlerde çok mutluydum, tam istediğim gibi bir teknik direktöre sahip olduğumuzu düşünüyordum.

  • Sonraki 3 maç nedendir bilinmez, Ferhat yok. Cezalı ya da sakat olduğu yazmıyor, ben de hatırlamıyorum. Bu üç maçın skorları, Samsun'a karşı 3-2 galibiyet, Trabzon'la 1-1 beraberlik ve Erciyes'e karşı 87'de ve 94'te atılan 2 golle 4-2 galibiyet. Orhan sakatlanınca Ferhat oynuyor Denizlispor ve seyircisiz Ankaragücü maçlarında.

  • Gençlerbirliği maçında sol açıkta Ayhan, sol bekte Ergün'ü tercih ediyor Gerets. Aynı şekilde Diyarbakırspor ve Rize maçlarında da. Gençlerbirliği maçında Fırat Aydınus'un tartışılmalı penaltı kararlarıyla (biri penaltıydı, biri değildi sanırım) 2-0 öne geçiyoruz kısa sürede, maç sıkıcı geçiyor. Diyarbakır ve Rize'yi Hasan ve Hakan'ın harika oyunlarıyla 3-1 ve 4-2 ile geçiyoruz ama ben Diyarbakır maçında hayatımda ilk kez Galatasaray maçı varken kanal değiştiriyorum, öyle sıkıcı bir maç bu. Ferhat'a bağladığımdan değil tabii, belirteyim dedim sadece. Bu arada Ferhat bu maçlarda sakat değil, Gençler maçının uzatmalarında oyuna giriyor zaten.

  • Sonraaa... Bu kadar hakaret edercesine iyi oynarken takımdan uzaklaştırdığın Ferhat'ı, sen kalk Fenerbahçe maçında oynat. Bu derbide sağ bekte forma giyen Uğur'un da en son 5 hafta önce Denizlispor maçında bir devre, 9 hafta önce de Manisa maçında doksan dakika oynadığını belirteyim. Maç da Kadıköy'de, onu da hatırlatayım.

  • O günden sonra, ne Uğur bir dakika oynuyor, ne de Ferhat. Uğur sonraki sezonun başında kiralık yollanıyor, Ferhat kulübede çürüyor. Ferhat'ın Kadıköy'de heyecanından dolayı sergilediği kötü futbolun her maç üç katını sergileyerek rezil kepaze olan, bizi yaşlandıran, kahreden Orhan Ak şu takımdan bir türlü kesilmiyor. Tüm iyi niyetiyle benim kalbimde taht kursa da, Galatasaray futbolcusu olmaktan çok uzak Cihan keza, yerini asla kaybetmiyor. Ta ki Gerets gidene kadar. Ancak iş işten geçiyor, Ferhat kendini Manisaspor'da buluyor.
Ferhat'ın bugün Galatasaray'da olmayışının hikayesi böyle. Oysa ki çok iyi bir oyuncuydu, karşılığında Hakan Balta dahi gelse, o hiç gitmemeliydi. Manisaspor'un hiçbir maçını izlemediğimden, son durumunu bilemiyorum ama yaşı tutup da en son oynadığı ümit milli maçlardaki performansını da gayet yeterli bulmuştum. Eğer genel performansı o ise, hâlâ ülkenin Hakan Balta'dan sonraki en yüksek potansiyelli sol bekidir bana göre. Umarım bir gün yollar yine kesişir.

20 ekleme:

pclion dedi ki...

Genç olandan ziyade iyi olanın oynaması tespiti çok doğru ama Semih konusunda pek anlaşamayacağız galiba. Bana göre Semih bu defans bloğunun en soğukkanlı ve en teknik oyuncusu. Attığı her pası iki hamle öncesinden plandığını okunuyor, böyle bir oyuncuyu sonu belirsiz bir maceraya göndermenin anlamı yok. Ertuğrul Sağlam olur, Ersun Yanal olur, böyle hocalar özel olarak isterse belki, forma şansı bulacağı garanti olmadan böyle bir şeye kalkışılmaması gerektiğini düşünüyorum ben Semih için.

Bir de Alpaslan'ı fizik olarak hiç beğenmiyorlarmış kulüp içinde, oynayamayacak düzeyde olduğu söyleniyor. Ne kadar doğru bilemem tabii, aldığı kısa sürelerde beni etkilemeyi başarmıştı Alpaslan...

scapula dedi ki...

Senin gözünü Semih aşkı bürümüş. :) Semih'in gelecek sezon Galatasaray'da ilk 11 oyuncusu olamayacağından eminim. Bu yüzden de, senin dediğin gibi iyi bir hocanın eline verilimesi taraftarıyım. Zira sonraki senelerde olacağına dair de büyük bir inanç taşıyorum.

Alparslan'ı beğenmeyenleri de ben beğenmiyorum, ne olacak? Yani Alparslan'ı çok beğendiğimden değil. Sadece Volkan'dan daha kötü olmadığını biliyorum. Ama tabii "sahaya yüreğini koymuyorsa" bilemem!

kutay dedi ki...

ferhat bu sene iyi.. çok mu iyi, hayır. ama yasıtlarına göre iyi. aşama kaydediyor.
gerets hıncal uluc deyimiyle genbç oyuncular için seri katildi. senin yazına 1-2 ekleme yapalım. mehmet güven kadar kariyerinde devre bitmeden oyundan alınan adam yoktur. arda, carrusca sakatlanmasa ve boleslav macını oynamasa şu an nerede olur hakıkaten merak konusu.ben de çok yazı yazdım bu jenerasyonla ilgili.
ferhat'ın bir de trabzonspor maçı vardı unutamadığım. 2-1 yenmiştik geriden gelip. maçın ikinci yarısında bastonu eksik ergün çıkmıs ferhat girmişti. ferhat kapalının önündeydi, karsısında yattara. ferhat o maçta yattaranın karsısında öyle bir oyandı ki hala unutamam. çok iyi değildi belki ama sanki yattara değil karısında kariyeri vardı. yattara da sadece ferhat ile değil tüm kapalıyı almıstı karsısına.
sag bek ugur sol bek ferhat ve stoeper balta guzel olurdu..)

bilog dedi ki...

Semih ilk 11 oynamasa da çok iyi bir alternatif olamaz mı bu takımda? Bence kalmalı. Bu sene gördük ne sakatlıklar oluyor. Sene içinde çoğu maçta illa ki ihtiyaç duyacağız birine. Bu kişi yeni bir transfer olmasın Semih olsun bence. Servet-E.Güngör-E.Aşık-Semih olabilir stoper kadromuz. Ya da Servet'in bir avrupa takımına transfer olma gibi ihtimallerine karşı yerine bir yabancı getirebilir. Semih de iyi tamamlayıcı olur.

aslantepe dedi ki...

Her oyuncunun gelişim seyri bir olamaz bana kalırsa. Gerets'in ligde iddiası kalmadıktan sonraki tercihleri tartışılır ama bu tercihler genç oyuncuları bitirmeye yönelik olduğu söylenemez. Gerek Uğur'un gerekse Arda'nın kiralanması gelişimleri adına çok büyük katkı olmuştu. Şu anda bizlerin en çok güvendiği genç oyuncuların bu ikisi olması da bu açıdan anlamlıdır. Şunu kabul edelim artık. İyi bir altyapı ile iyi bir altyapı sistemi arasında fark var. Bizimkisi sistemsiz olanından. Yetenekli gençler bulabiliyoruz ama bunlardan yetenekli oyuncular çıkartamıyoruz. Gerets Ferhat'ı bitirmek istese Bordo maçında oynatmazdı. O maça değinmemişsiniz lakin o maç Ferhat'ın kısa Galatasaray kariyerindeki en sağlam maçlardan biriydi belki de.. Oyun olarak gelişmesi gereken futbolcu vardır fizik ve mental yönden gelişmesi gereken oyuncu vardır. Mehmet Topal'ı gelir gelmez sahaya sürmenin bir anlamı olmayacaktı. Fizik ve kafa olarak hazır olmadan oynayıp çok kötü oynuyordu dediğiniz Ayhan'dan daha kötü oynarsa ve hata yapıp,tepki çekerse bu oyuncunun gelişimine olumsuz olarak yansıyabilirdi. Bana kalırsa bunları biraz da hocaya bırakmak gerek. Kaldı ki iddiası kalmamıştı gençleri niye oynattı eleştirisi de eksik.İddia derken neye göre iddia. Evet şampiyonluk iddiası kalmamıştı ama işin bir de Avrupa kupası iddiası boyutu. Tıpkı bugün olduğu gibi. Genç oyuncuların geleceğini sağlamak adına UEFA'dan gelecek parayı feda edecek bir futbol kültürüne sahip mi Galatasaray camiası.Sanmıyorum. Gençlerle çıkıp 3-4 yenilgi ile UEFA potasından düşse o oyuncuların ve teknik adamın kafasına cep telefonu atılmayacağının garantisi var mı? Gerets'i eleştirirken gerçekçi davranmak lazım. Siz huzursuz olduğunuz bir yerde geleceğe yönelik planlar yapabilirmisiniz? Takımı efsanevi bir şekilde şampiyon yaptıktan sonra, yönetimle olan ilişkinizi düzenleyen ve çok yakın bulduğunuz biri gelen yeni yönetimle görevden alınıyor ne olduğu belirsiz bir Adnan Sezgin futbol şubenizin başına musallat ediliyor ve önlibero önlibero diye kıvranırken İnamoto ile karşılıyorsunuz ve bu tip saçmalıklarla uğraşırken sezon sonu ayrılacağınızı bile bile acaba paftan kimi A takım seviyesine çıkartabilirimi düşünmeye çalışıyorsunuz. Pek sağlıklı bir düşünme süreci olmasa gerek.

Aynı Ferhat'ın Adnangillerin gazabına uğrayıp Kalli döneminde Hakan Balta takasına kurban edildiğini aynı sezon bir başka sol bek olan Volkan Yaman'ı 1milyon euroya transfer ettiğimizi de hatırlamakta yarar var.

Gerets'in Ferhat,Aydın ve Özgürcan'a karşı tutumu örnek teşkil edecek niteliktedir. Galatasaray altyapısını Ajax,Barca altyapısı ile karıştırmanın anlamı yok. A takıma oynamaya hazır tek bir oyuncu dahi çıkartmışlığı yoktur bu takımın son 10 yıldır. Bu nedenle gelişimlerini aşama aşama gerçekleştirmek doğru bir davranıştır. Peki niye Cafercan'da izlemedi aynı yöntemi diye soran olabilir. Kaç hoca geldi geçti. Hagi dışında hiçbiri bakmadı Cafer'in yüzüne. Bir bildikleri vardır elbet..

çağrı dedi ki...

Gerets'in genç oyuncalara yaklaşımı rezaletti.
Ferhat'ı ise ben de beğenmiyordum.Güçsüz ve ağır bulurdum hep.Gönderilmesi taraftarı değildim ama gönderilince de pek üzülmedim.Orhan Ak kıyasını ise yapmam bile,kabustur benim için Orhan.

Yalnız anlamadığım nokta şu:Neden bitsin Ferhat?Galatasaray'da TD hışmına uğradı diyelim.Eee..Ne kolay harcanıyor bizim oyuncular da yahu!
Eğer gerçekten iyiyse Manisaspor'da çıkış yapacağını düşünüyor,umuyorum.

Adsız dedi ki...

güvenilir kaynkalardan aldığım bilgilere göre gs ferhat'a üstü kapalı bir teklif yapmış zaten ama ferhat hem fb macı tecrübesi hem de oynayamama ve boş sezon geçirme korkusuyla biraz şüpheli yaklaşıyormuş bu duruma. gelişmeleri bildirmeye çalışırım..

Adsız dedi ki...

Acikcasi G.Saray'in altyapisindan cikan oyuncularin buyuk kismi cok yetenekli oldugu kesin. Ama bunlarin icinde super ligi kaldirabilecek fizik guce ulasabilen oyuncu sayisi suanda oynayabilenler kadar...

Firsat bulup oynasinlar, fizik guclerini ve tecrubelerini artirsinlar diye kiraya verilenlerden Arda nasil geriye donebildiyse Ferhat'in da bunu yapabilmesi lazimdi. Ha keza bizde (Eskisehirspor) kiralik olarak yarim devre kalan Oguz Sabankay'da ayni sekilde basarili olup geri donemedi, daha once Manisada simdi IBB'de de ayni durumda. Sabri'nin bu takimda olmasi yada olmamasi tartismali ama fizik gucu nedeniyle A takima yukselmeyi basarmis bir oyuncu oldugunu hepimiz biliyoruz. Emre Belozoglu ve Okan Buruk'un G.Saray A takimina girdikleri zamani hatirladigimizda hepsi suankilerden daha guclu ve hazirdilar. Tabii burada insanin aklina bu oyuncular Turkiye'nin en iyi altyapisi olarak bilinen G.Saray'da dahi neden fizik olarak daha iyi hazirlanamiyor sorusunu getiriyor. Bugun PAF takiminizdaki Cem Sultan ve Emre Colak gercekten cok ama cok yetenekli oyuncular ama ozellikle Emre Colak fizik olarak ikinci bir Oguz Sabankay olacak gibi duruyor. Bizim PAF takimimizda o kadar buyuk yetenekler olmamasina ragmen fizik guc, mucadeleci yapi ile bir kac ay once sizinkileri sahasinda yendigini hatirliyorum. Semih'te bu kapsamda cok teknik ve hava toplarinda iyi olan biri olmasina ragmen yere saglam basan bir defans oyuncusu gibi degil. Batuhan'la yanyana koyun ne demek istedigimi anlarsiniz zaten. Eminim fizik olarak ezer Semihi. Eger G.Saray Avrupa Kupalarinda iddiali olmak istiyorsa altyapi romantizmine cok takilmadan yetenek kadar fizik gucunde onemli oldugunu dusunup bu oyunculari ona gore hazirlayacak cozumleri arastirmasi lazim. Olmuyorsa da illa Ferhat demeden gidip Hakan Balta'yi, suan cok begenilmese de Volkan'in alinmasina kizmamali. Bana gore onumuzdeki sezon G.Saray kadrosuna girebilecek ve zaman zaman sans bulabilecek tek oyuncu bu yil Sakarya'da kiralik olarak oynayan ve rustunu ispatlayan Ozgurcan Ozcan olacaktir. Tabii Ugur Ucar'in sakatligi da yazildigi gibi gectiyse bir de o eklenebilir. Bir ES-ES'li olarak uzaktan gozuken boyle bilmiyorum belki de yaniliyorumdur.

selamlar.

extensor dedi ki...

Öncelikle yazının bir çok yerine katıldığım gibi birçoğuna da katılmıyorum... Ki normaldir yorum yazısı nihayetinde.

Efendim bence Alpaslan'ın Volkan'dan iyi olup olmadığını oynadığı 12 dakikadan anlayamayız.
Hiç tanımadığımız adam... Mehmet Güven'le bile karşılaştırsak, Hocanın düşüncesine saygı duyulmalıdır.
Keza Volkan'da potansiyel yok değil, Volkan'ın sorunu profesyonal olamama... Beldeki yağlanma aşikar.
Fit olduğunda tank gibi olabildiğini de biliyoruz kendisinin.
Sürekli oynayabileceği bir klupte belki tutunabilir bundan sonra...

Ama yedekken kendisine bakmadı adam.

İkinci katılmadığım nokta.
Feldkamp'ın yaptığı en hayati hamlelerden biriydi Ferhat - Balta takası.

O takas olmasa birçok şey olmayabilirdi.
O takas olmasa Servet servet olmayabilirdi!

3. katılmadığım nokta; o maçları Galatasaray dergisinde Uğur (pclion) mu değerlendirmiş acaba? Her maç maçın adamı olmuş Ferhat.

Bende hatırlıyorum o maçları... Orhan Ak'ın yerine oynuyordu ve aman aman bindirmeleri orta kesmeleri, savunması yoktu Ferhat'ın.
Bir kere fizik olarak çok zayıftı, savruktu (şimdi ki Semih Kaya gibi)

Keza katıldığım nokta Orhan Ak'ı kesmesi gerektiğidir.
Orhan Ak'ki halen orta yaşlarda bir oyuncu olarak bu sene boyunca Antalyaspor'da kadroya girememiş adam...
3 sene önce bizim as oyuncumuzdu komik hakikatten.
Keza Konyaspor'un rotasyon elemanı Cihan'da bizde her maça 11 çıkıyordu :)

Amma velakin Uğur Kayserispor gibi yarışmacı bir klupte bir yıl ilk 11 oynamamış olsaydı. Geçen yılki gibi güçlü bir başlangıçta yapamazdı efendim...

Böyle Galatasaray gibi 3 kulvarda yarışan, taraftar baskısının hat safhada yaşandığı kluplerde böyle oyuncuları 'pat' çıkarmak hakiki anlamda zor.
Hem oyuncu, hem klup için.

Arsenal, ManU çıkarıyor diyebilirsiniz ama orada ki mantalite çok farklı orada ki baskı buradakine benzemiyor...

Katıldığım konulardan biri de Semih'in önünde daha çok uzun zaman olduğudur.

Ha şimdi Ferhat gelsin mi? Gelsin.
Manisa'da çok önemli iki sene geçirmiştir.
Tecrübe ve mental olgunluk kazanmıştır.
Gelsin paşalar gibi H. Balta ile birlikte oynasın.

Not: Ferhat'ın tekrar geri getirilmesi, alt yapı oyuncularına kiralık gönderilmede güven verir.
Yani biz gidiyoruz ama ne yaparsak yapalım geri dönüp kadroya gireceğimiz muamma düşüncesini ortadan kaldırır.

Bu bakımdan en küçüğünden, Cafercan'ı na kadar önemlidir Ferhat'ın geri dönüşü...

Saygılar Atahan
eline sağlık

Cino dedi ki...

gerets'i ben de severdim. kulübede bir ağırlığı, karizması vardı ama mesela devreyi beklemeden 30. dakikada yalçın'ı çıkarıp, seyircinin (aslanların) önüne atmak gibi garip huyları vardı. 20 yaşındaki oyuncuya böyle yaparsan moralini alt üst edersen o adamdan randıman alınır mı!

Cino dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
aslantepe dedi ki...

extensor demiş ki
''Orhan Ak'ki halen orta yaşlarda bir oyuncu olarak bu sene boyunca Antalyaspor'da kadroya girememiş adam...
3 sene önce bizim as oyuncumuzdu komik hakikatten. ''

Eksik bilgi söz konusu bir not düşmekte yarar var. Orhan Antalya'da sezona 11 başladı ve iyi bir performans da sergiledi ilk 13 hafta. Ancak ciddi bir sakatlık geçirdi ve yaklaşık 4 ay sahalardan uzak kaldı. 24.haftada iyileştikten sonra çıktığı 2.maçında 26.haftada Gençlerbirliği karşısında yeniden sakatlanarak maçı yarıda bıraktı. Toplamda ligde 15 maç oynayabilmiş oldu bu sezon böylece. 2 gol 2 asist.

Yorum yaparken bilgiye dayalı yorum yapmaya özen gösterelim lütfen.

aurora dedi ki...

ferhat'ın geri dönmesi dedikoduları bana pek inandırıcı gelmiyor.

eğer böyle bir durum söz konusu olursa hem ferhat adına hem de bir galatasaraylı olarak mutlu olurum o ayrı.

ama yönetimin kendi altyapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncuyu bonservis ücreti verip tekrar satın alma ihtimali sıfıra yakın.

aurora dedi ki...

az önce yazdığım yorumu düzeltmek istiyorum, zira ferhatın manisasporla olan sözleşmesi sezon sonu bitiyormuş. yani bonservisi elinde olacaksa eğer, yönetim "çok para harcama" eleştirisinden çekinmeden bu transfer için hamle yapabilir.

Adsız dedi ki...

Semih Kaya konusunda bir şey söylemek isterim ben de. Bir oyuncunun yetersiz olduğuna bir maçta karar verilmez ama, iyi oyuncu da kumaşını belli eder kısa sürede. Semih'in ne kadar kaliteli bir kumaşa sahip olduğunu herkes gördü. Galatasaray'da oynayacak potansiyeli var kesinlikle. Ama yarından itibaren değil. Bunun yanında, bir kulübe kiralık gönderilmesine de pek sıcak bakmıyorum, ilk 11 garantisi verilse de. Galatasaray'da rotasyon oyuncusu olması daha iyi olur, iyi bir hocanın elinde tabii ki. Semih'in soğukkanlılığı konusunda Uğur'a katılıyorum, ayrıca Semih'in çok iyi bir özelliği daha var: yönlendirme. Geriye doğru koşarken kademeleri doldurması için bağırıyordu defansa. Ayrıca pasları da çok iyi, nereye oynayacağını biliyor. Yaptığı hataları büyütmemek lazım, zamanla kapatacağı hatalar. İnşallah önü kesilmez.

apaç dedi ki...

geçtiğimiz pazar manisa-diyarbakır maçına giden ve maç günü ferhat'la konuşan bir sabrisever olarak konuşuyorum:

bu çocuğun şu anda ismail köybaşı popülerliğinde olmamasının yegane sebebi hakan kadir balta'dır.

sen git, türk futbolunun en potansiyelli, en muasır koridor bekini ver; karşılığında hkb gibi 80'lerin italya'sında dahi kabul görmeyecek bir stoper-bekiyane al.

aydın yılmaz gibi!

scapula dedi ki...

Biraz geç oldu, özür dilerim.

Kutay ve Sinan,

Kesinlikle ikisinin ya da üçünün beraber oynadığı Uğur, Ferhat ve Hakan Baltalı savunma hattı çok iyi olurdu.

Hakan Servet Emre Uğur

ya da

Ferhat Hakan Servet Uğur

gibi. Tabii Uğur eski formunu yakalayabilirse.

***

Bilog,

Semih henüz Galatasaray için yeterli bir oyuncu değil. Aynı futbolu geçen sezon gelen Emre Güngör oynasa iki maçta asmıştık. İyi oynamıyor, çok hata yapıyor. Ama bunlar hep gençliğinden. Oynasın ki kapatsın bu eksiklerini. Altyapıda dünyanın en iyi stoperi olsun, fark etmez. Bunu bugüne kadar defalarca kez gördük. PAF Ligi kıstas değil. Birinde profesyonelliğe aday futbolcuların karşısındasın, birinde profesyonellerin. Hacettepe PAF Ligi'nde oynasa 34'te 34 yapıp şampiyon olur. Bırakalım Semih hazır hâle gelsin. Yoksa bir iki sezonda bitirebiliriz de Galatasaray kariyerini.

***

Aslantepe,

Haklısın, eksik yazdım. Ama her yazıda "Aslında bunun sorumlusu Türkiye'deki günü kurtarmaya yönelik futbol anlayışı" dersem bu sayfa okunmak hâle gelir. Yoksa www.aslindaherseyinsorumlusuturkiyedekigunukurtarmayayonelikfutbolanlayisi.blogspot.com adında bir blog açsam yeri, o kadar etkisi var her şeye... Herneyse, Gerets genç oyuncular daha iyiyken bile yaşlıları oynatan bir adamdı Aslantepe. Ben bu yüzden kızıyorum.

Şampiyonluk iddiamız kalmamıştı ama Şampiyonlar Ligi iddiamız vardı doğru. Peki Türkiye Kupası'nda gruptan çıkmayı garantiledikten sonra oynadığımız Erciyes maçındaki kadroya ne demeli? Tolga, Okan, Ayhan, Cihan, Necati! 3. dakikada Aykut kırmızı kart görünce oyundan çıkan adam da Özgürcan! Üstelik 1-0 da yenik duruma düşeceksin, penaltı olacak yani... Aklımda kalan kalmayan o kadar çok örnek var ki böyle...

***

Çağrı,

"Ferhat bitti." demedim. Bitmedi zaten. Sadece bitirmek için elinden geleni yaptı Gerets, dedim. Psikoloji önemlidir. Ama tabii ki bir yere kadar. Cafercan'ın yeterince gelişmeyişini onu zamansız oyuna alan Hagi'ye, Zafer'in durumunu aynı nedenden Gerets'e bağlayanlar var ki, bunun saçmalıktan öte olmadığını ben de hep söylerim. Klişe hep bunlar. Düşünmüyorlar bile üzerine, kullananlar. Hagi Cafercan'ı bitirdi! Niye? 10 dakika oynadı ya bitecek onun 10 senelik emeği. Halbuki sen bilinçsiz taraftar olarak bir maçı kazanamadın diye çocuğu suçlu ilan edip kendi kafanda bitiriyorsun, ey futboldan anlamayan adam! Neyse...

***

Apaç,

Hakan "Kadir" Balta inadın olmasa sana katılacağım. Ferhat iyidir. Ama Hakan daha iyidir.

galatalı dedi ki...

Burada çeşitli eleştrilere maruz kalan Gerets, Schalkeyle Gs'nin paf takımını maç yaptırmış , Uğur , Aydın, Ferhat ve Arda'yı da ilk piyasaya sunmuş adamdır. Ferhat'ı Gerets bitirdi diye yazmış arkadaşımız , Ferhat'ın taraftarın gözündeki değeri gram eksilmemiştir ki fb maçından sonra... Feldkamp ve Sezgin ikilisinin dahiyane(!) transfer kafasının bitirdiğini görmek bu kadar zormudur?

scapula dedi ki...

Galatalı,

Monchengladbach maçıydı o.

Sözü çok uzattık ama ben şunu bilir şunu söylerim. Bu takımda Ferhat varken Orhan oynadı. Uğur varken Cihan oynadı. Mehmet Topal varken Inamoto oynadı. Haydi sadece gençleri konuşmayalım, Emre Aşık varken Tolga oynadı. Daha da üstüne ne söylesem boş.

TerryM0re dedi ki...

Seneye büyük bir ihtimal Galatasaray'a geri dönecekmiş.Eğer geri dönerse külüp yetkililerine sesleniyorum Manisa'nın taşını toprağını suyunu araştırmaları ordan olup da bizde olmayan ne var acaba...