Şimdi baktım, bu sayfada bugüne dek ne kadar basketbol yazısı yazdıysam, ki azdır sayısı, hepsinde belirtme ihtiyacı duymuşum, yine söyleyeyim. Ben basketboldan anlamam. İzlemekten keyif alırım, belki futbol maçından daha çok basketbol maçına gitmişimdir hayatım boyunca, ilkokuldan liseye dek okul takımlarıyla turnuvalarda da oynamışımdır ama bunlar iyi bir basketbol izleyicisi olmaya yetmiyor işte. Okumak, düzenli bir şekilde ilgilenmek, takip etmek gerekiyor, ki ben hiçbir zaman yapmadım bunu. Yapmak isterdim. Bir basketbol kültürüm olsun isterdim.

Bu aslında bilgisayar oyunlarıyla da alakalı. 12 yaşıma kadar bilgisayarım yoktu. Bilgisayardan önce play station almıştı bana babam. Ona da çip taktırmamıştık, ilk başta aldığımız üç oyunu oynadım uzun süre. NBA Live 2000'di bu oyunlardan biri. Şimdi hâlâ Utah'ın, Lakers'ın, şunun bunun o dönemki ilk 5'lerini ezbere bilirim. Ama 2001'den sonra NBA'e gelmiş 5 tane oyuncu söyle deseler, düşünür öyle söylerim. O kadar uzağım. Takip etmedim zira. Belki bir gün yine bir ucundan tutarım.

5 tane oyuncu demişken, Yao Ming geldi aklıma. Gösterdiği üstün performans değil de, yanlış bilmiyorsam NBA tarihinin en uzun 4. oyuncusu olmasından kaynaklanan popülerliğidir ilk etapta aklıma gelmesinin nedeni elbette. Peki Sultan Kösen'i hatırlayan var mı? 2003 yılında Fanatik gazetesinin ilk sayfasında boydan boya fotoğrafı çıkıp Galatasaray'ın Yao Ming'i olarak lanse edildiğinde 20 yaşında, 2.42 boyundaydı. Bugün 26 yaşında ve boyu 2.47. Mardin'de görülüp (kılıfına uydurursak, keşfedilip) sadece boyu uzun diye basketbolcu yapılmaya çalışılmış bir çocuktu Sultan Kösen. Oysa ki bırakın basketbol oynamayı, yürümekte dahi zorlanıyor şimdi. Başta da çok farklı değildi. O dönem bir arkadaşımın antrenmanına gittiğimde şut çalışırken görmüştüm Sultan'ı, o boyuyla potanın dibinden sayı yapamıyordu. Basketbol oynayarak tek elde edebildiği, dünya basketbol tarihinin en uzun oyuncusu unvanı oldu. Ancak eminim, tedavi masraflarının karşılanmasını buna tercih ederdi.

Biraz iç karartıcı oldu ama pozitif bir yere bağlayacağım. Aradan geçen 6,5 senede basketbolumuz daha iyi yerlere geldi. İki (2,5) oyuncumuz NBA'de forma giyiyor ve ikisi de en üst düzey oyuncular arasında. Devamı gelecek, yolda. Milli Takım, Antrenör Bogdan Tanjeviç'in kişisel inat ve çekişmelerinden kurtulursa belki de tarihinin en iyi performanslarından birini gösterebilir. Daha fazla sayıda kulüp takımımız Avrupa kupalarında iddialı bugün. Bayan basketbolunda Avrupa'dan, tekerlekli sandalye basketbolunda hem Avrupa hem de kıtalararası şampiyonadan kupa getirdi Galatasaray. Tüm bunların sonucunda daha planlı programlı, daha sistematik yetenek avı çalışmaları da var bugün. Ya da işler daha planlı yürüdüğü için bu başarılar elde ediliyor.

Türkiye Basketbol A Milli Takım ve 12 Dev Adam Basketbol Okulları sponsoru Garanti Bankası, son olarak geçtiğimiz yıl NBA'in Türkiye etkinlikleri sponsoru olmuştu. Yapılan organizasyonda seçilen 4 genç basketbolcu Orlando Magic'in düzenlediği basketbol eğitim kampına katılmıştı. Bu 4 ismin gelecekteki yerlerinin ne olacağını zaman gösterecek. Bu yıl yapılacak organizasyonun ikincisinde, 4 yeni genç basketbolcu daha bu fırsatı elde edecek. "Yapılacak" diyorum ama kayıtlar başlamış bile, üzerinden de bir hafta geçmiş. Son katılım tarihi 31 Mayıs. Yapılması gereken, bu tarihe kadar oyuncuların bireysel yeteneklerini sergiledikleri maksimum 2 dakikalık videoları nba-garanti.com adresine yükleyip izleyici oyuna sunmaları. En yüksek oy alan 100 kişi arasından jüri tarafından belirlenecek 30'u 19-21 Haziran tarihleri arasında Darüşşafaka'da yapılacak İstanbul Kampı'na, oradan da 4 kişi 3-7 Ağustos'taki Orlando kampına katılmaya hak kazanacak.

Kendi videolarını çekme fırsatı olmayanlar için bu haftasonu İstanbul Caddebostan'da, bir sonraki haftasonunda ise İzmir Bostanlı'da sokak çekimi yapılacak, yarınki kampa Harun Erdenay, pazar günküne ise Nevriye Yılmaz iştirak edecekmiş. (Az kalsın boş bulunup Nevriye Budak yazacaktım, bu gafın altından nasıl kalkardım belli değil. Bu kadar basketboldan uzağım işte! Ama böyle yararlı bir organizasyona bu sayfada yer vermekten de kaçınmak istemedim.)

Daha ayrıntılı bilgi için;

http://tr.netlog.com/garantinba
http://www.myspace/garantinba
http://www.facebook.com/pages/Garanti-Skills-Challenge/73852529718
http://garantinba.hi5.com
http://www.dailymotion.com/garantinba

0 ekleme: