03 Nisan 2009

Cosmin Contra

Cosmin Contra, Romanya'nın Avusturya'yla oynadığı maç sonrasında milli formayı bıraktığını açıklamış. Hakkıdır, yaşı olmuş 33. 1996'dan beri oynuyor, artık devretsin görevini de fazladan iki üç gün dinlensin.

Bu adam, benim hayatımda gördüğüm en iyi sağ beklerden biridir. Tarihinde ilk kez Avrupa arenasına çıkmış Alaves'i, UEFA'da finale taşıdı 2001 yılında. Müthiş oynadığı maçta takımına kupayı da aldıracaktı ki ne kadar dramatik bir şekilde mağlup oldukları ortada. O sezon sonunda Fatih Terim tarafından Milan'a transfer edildi Contra. Bence fena da oynamadı ama Terim yenilince o da yenilmiş sayıldı, gitti. Atletico Madrid, West Bromwich derken 3 yıldır Getafe'de. Geçtiğimiz yıl, Alaves'le yaptığını Getafe'yle de yapmak üzereyken, yine harikalar yarattığı maçta, takımı yine dramatik bir şekilde mağlup olarak çeyrek finalde veda etti UEFA Kupası'na.

Şimdi Galatasaray'a dönelim. Sağ bek sorunumuz var, yıllardır bitmiyor. Kariyeri düşüşte olan tecrübeli ve kaliteli oyunculardan yararlanmaya alışığız. Avrupa'da başarı istiyoruz. Ve en önemlisi sözleşmesi biten, düşük maliyetli oyuncularla ilgileniyoruz. Contra'nınki bitiyor. Çok uygun bir fiyata anlaşıp, 2 sene sağ bekte hiç sıkıntı yaşamamak mümkün. Yaşının 33 olması mutlaka bir handikap; tıpkı daha önceki transferlerimizin handikapları disiplinsizlik, sakatlık, hastalık gibi... Eğer ucuza iş yapılıyorsa, bunlar göze alınacak. Ha alabiliyorsan biraz parana kıy, Genoa'dan Vanden Borre'yi al. Yok, olmuyorsa, Cosmin Contra Avrupa piyasasında Galatasaray için en uygun isimlerden biri olarak göze çarpıyor şu anda. Düşünülse, hiç fena olmaz.

3 ekleme:

Adsız dedi ki...

Lauren de olurdu ama, olmadı işte. Kangren olacak sağ bek, inadı tuttu yönetimin.

Jordi Metal dedi ki...

http://hakanbaysal.blogspot.com/2008/11/anthony-vanden-borre-sa-bek-andrea.html

Genzo dedi ki...

çok doğru demişsin.yıllardır sağ bek sıkıntımız var.son 3-4 yılda 40 tane transfer yaptık ama bi tane adam gibi sağ bek almadık.en büyük açığımız buydu.gsli yöneticiler bunun farkında değil galiba.artk mevcut oyunculardan sağbek yaratmaya çalışmasak iyi olur.