Sivasspor 45

Sivasspor - Ankaraspor
MKE Ankaragücü - Sivasspor
Sivasspor - Beşiktaş
Denizlispor - Sivasspor
Sivasspor - Antalyaspor
Konyaspor - Sivasspor
Sivasspor - Trabzonspor
Gaziantepspor - Sivasspor
Sivasspor - İstanbul B.B.
Hacettepe - Sivasspor
Sivasspor - Gençlerbirliği
Galatasaray - Sivasspor

Sivasspor'un kalan 12 haftadaki fikstürü bu. Kolay olduğu söylenemez. Bizse kolay maçlardan başlayalım hesaplamaya. Ankaragücü, Konyaspor, Hacettepe deplasmanları ile Sivas'taki İstanbul B.B. ve Gençlerbirliği maçları için toplamda Sivasspor'un hanesine 12-13 puan ekleyebiliriz. Bu 5 maç, Sivasspor için "kolay maçlar" statüsünde. İç sahadaki Ankaraspor, Antalyaspor maçları ile Denizli ve Gaziantep deplasmanları, yine Sivas'ın favori sayılabileceği ancak sürpriz yaşanma olasılığı daha yüksek karşılaşmalar. Bu 4 karşılaşmada 5 ila 6 puan kaybı yaşayabilirler. "Zor maçlar"a baktığımız vakit ise, İstanbul'daki Galatasaray, Sivas'taki Beşiktaş ve Trabzonspor maçları çıkıyor karşımıza. Sivasspor'un İstanbul'dan puanla dönmesi çok güç. Sivas'taki iki büyük mücadeledense 1 ya da 4 puan çıkaracaklardır.

Alt alta koyup toplandığında; iyi ihtimaller, Sivasspor'un kalan 36 puanın 24'ünü alabileceği bir tabloyu ortaya çıkarıyor. Bu da mevcut 45 puana eklendiğinde lig sonunda ulaşılacak 69 puana tekabül ediyor. Şampiyonluk için yeterli mi? Bakalım...

Trabzonspor 45

Trabzonspor - Konyaspor
Trabzonspor - Galatasaray
Gaziantepspor - Trabzonspor
Trabzonspor - İstanbul B.B.
Hacettepe - Trabzonspor
Trabzonspor - Gençlerbirliği
Sivasspor - Trabzonspor
Trabzonspor - Kayserispor
Kocaelispor - Trabzonspor
Trabzonspor - Bursaspor
Eskişehirspor - Trabzonspor
Trabzonspor - Fenerbahçe

Bir kere Trabzonspor'un müthiş bir şampiyonluk havası yakaladığı gerçeğini es geçmeyelim. Yalnızca bu hava dahi, şampiyonluk yolunda çok büyük bir mesafe katetmek anlamına gelmekte. Çünkü geçmişte defalarca kez örneğini gördüğümüz gibi, şampiyonluk havası denen şey, beklenmedik ekstra puanları beraberinde getiriyor. Takım - taraftar bütünleşmesi de özellikle iç saha maçlarında Trabzonspor'ı kimle oynarsa oynasın favori hâline getiriyor. Sözü fazla uzatmadan fikstüre göz atalım.

İç sahadaki Konyaspor, İstanbul B.B. , Gençlerbirliği maçları Trabzonspor için 9 puan demek. Denizlispor karşısında yaşanan sürpriz mağlubiyete rağmen, bu üç maçtan bir fire beklenmemeli. Keza deplasmandaki Hacettepe ve Kocaelispor maçlarından. Etti mi 5 maçta 15 puan... Tabii ki sürpriz sonuçlara bu denli açık bir ligde Trabzonspor bu 6 maçtan 14-16 arasında bir puanla da çıkabilir, az buz da bir ihtimal değil bu; ancak öncelikli olarak sözünü ettiğimiz hava, Trabzonspor için kaza ihtimali ibresini alabildiğine aşağı çekiyor. Kalan 8 maç arasında, bordo mavili ekibin 3 puana en yakın olduğu karşılaşma Bursaspor'la oynanacak olan. Şampiyonluk yarışının en çok kızıştığı dönemde, 32. haftada oynanacak bu karşılaşmayı Trabzonspor takımı bıraksa, Trabzon taraftarı bırakmaz. Dolayısıyla 6x3 = 18 denkleminden devam edelim.

Ne kaldı geriye? Kayserispor, Galatasaray ve Fenerbahçe'yle Avni Aker'de oynanacak maçlar ve Gaziantep, Sivas, Eskişehir deplasmanları. Son hafta oynanacak Trabzonspor - Fenerbahçe maçı, tamamen o günkü şartlara bağlı olarak her sonuca açık. O gün çıkacak sonuçlara göre 3 ayrı takımın şampiyon olabileceği bir tablo dahi söz konusu olabilir, çok küçük de olsa böyle bir ihtimal mevcut. Bu durumda önceden yapılacak tüm tahminler de geçerliliğini kaybedecektir. Dolayısıyla es geçelim bu maçı. Diğer iki iç saha maçının favorisi yine Trabzonspor. Ancak bunlar ciddi anlamda zorluk taşıyan maçlar olduğundan, çıkacak hiçbir sonuç şaşırtıcı olmaz. 1, 2, 3, 4 ya da 6 puanı hanesine yazdırabilir Trabzonspor bu maçlar sonrasında. En muhtemel gözüken, Kayserispor galibiyeti ve Galatasaray beraberliği ile alınacak 4 puan. (Galatasaray'ın başına Bülent Korkmaz geçmese, tam tersini söylerdim.) "Zor deplasman"ların Eskişehir ayağından 3 puanla dönebilir Trabzonspor. Gaziantep ve Sivas'ta bunu gerçekleştirmek ise çok kolay değil, mutlaka takılacaklardır. 9'de 4 diyelim, bu 3 maç için de.

Bir an için, hesap yapmak adına Fenerbahçe maçının beraberlikle sonuçlanacağını varsayarsak, yaklaşık 27 puan da Trabzonspor için ufukta gözüküyor. Bu, Trabzonspor'un şu ana kadarki ortalamasından daha yüksek bir performans, ya da daha doğru bir söylemle daha iyi sonuçlara ulaşması anlamına geliyor. Mevcut 45 puana 27'yi eklediğimizde karşımıza çıkan puan ise 72 oluyor, ki tatmin edici bir rakam bu, içinde bulunduğumuz sezon için. Şampiyonluk için yeterli mi? Bence yeterli. Peki Trabzonspor bu puana gerçekten ulaşabilir mi? Zor, göreceğiz.

Beşiktaş 42

Hacettepe - Beşiktaş
Beşiktaş - Gençlerbirliği
Sivasspor - Beşiktaş
Beşiktaş - Kayserispor
Kocaelispor - Beşiktaş
Beşiktaş - Bursaspor
Eskişehirspor - Beşiktaş
Beşiktaş - Fenerbahçe
Ankaraspor - Beşiktaş
Ankaragücü - Beşiktaş
Beşiktaş - Galatasaray
Denizlispor - Beşiktaş

Fabian Ernst transferinin de etkisiyle, ligin ikinci yarısında iyi bir form tutturarak 6 maçtan 14 puan çıkaran Beşiktaş, önündeki iki maçı da kazanarak bu istatistiği 8 maçta 20 puanla güncelleyecektir. Bu durumda 24 maçta 48 puana ulaşmış olacak Beşiktaş; yani 2 puan ortalamasını tutturmuş olacak. Ama geride hiçbir kolay maç kalmayacak.

24. hafta itibariyle çok zorlu bir süreç bekliyor siyah beyazlıları. Sivas, Kocaeli, Eskişehir, Ankaraspor, Ankaragücü, Denizli deplasmanları ve içerideki Kayserispor, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray mücadeleleri... Kocaelispor, Ankaragücü ve Denizlispor'un küme düşmeme mücadelesi veren takımlar olduğunu da düşündüğümüzde, bu 10 karşılaşmanın içinde, "Evi, arabayı, malı, mülkü, her şeyi ortaya koyarım; Beşiktaş kazanır." denilebilecek bir tane maç yok. En iyi ihtimalle, 2 puan ortalamasını sürdürmelerini beklesek, 34. hafta sonunda Beşiktaş adının yanında yazacak 68 puan, şampiyonluk için yeterli mi? Pek değil. Hele ki Mustafa Denizli'nin 26. hafta tahmini... Hiç gerçekçi değil.

Fenerbahçe 40

Kayserispor - Fenerbahçe
Fenerbahçe - Kocaelispor
Bursaspor - Fenerbahçe
Fenerbahçe - Eskişehirspor
Galatasaray - Fenerbahçe
Ankaraspor - Fenerbahçe
Fenerbahçe - Ankaragücü
Beşiktaş - Fenerbahçe
Fenerbahçe - Denizlispor
Antalyaspor - Fenerbahçe
Fenerbahçe - Konyaspor
Trabzonspor - Fenerbahçe

İşte, şampiyon olması mümkün olmayan bir takımın fikstürü nasıl olmalı, sorusunun cevabı. Sivasspor ve elbet kendisi dışında, ligin ilk 8 sırasını oluşturan ekiplerin tümüyle deplasmanda karşılaşacak Fenerbahçe. Kayserispor, Bursaspor, Galatasaray, Ankaraspor, Beşiktaş ve Trabzonspor deplasmanlarından kaç puanla çıkacaklar acaba? Bu zorlu mücadelelere ilaveten, küme düşmeme mücadelesi veren Antalyaspor'la da Antalya'da karşılaşacaklar. Sarı lacivertli takım, belki evinde oynayacağı 5 maçtan 15 puan çıkarır. Kocaelispor, Eskişehirspor, Ankaragücü, Denizlispor ve Konyaspor, Fenerbahçe'nin Kadıköy'de yenemeyeceği takımlar değiller. Ancak deplasmandaki 7 maç, Fenerbahçe'ye en iyi ihtimalle 10-12 puan getirir. Bana göre bu puana da ulaşamazlar ama maksimumu konuşuyorum.

15+12, 27 puan; sene sonundaki hâliyle 67 puan, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmaya yetmez. Fenerbahçe şampiyon olamaz. Fenerbahçe, bir mucize olmazsa Şampiyonlar Ligi'ne de gidemez.

Galatasaray 40

Galatasaray - Bursaspor
Trabzonspor - Galatasaray
Galatasaray - Eskişehirspor
Gaziantepspor - Galatasaray
Galatasaray - Fenerbahçe
İstanbul B.B. - Galatasaray
Galatasaray - Ankaraspor
Hacettepe - Galatasaray
Galatasaray - Ankaragücü
Galatasaray - Gençlerbirliği
Beşiktaş - Galatasaray
Galatasaray - Sivasspor

Madem ki Galatasaray da Trabzonspor dışındaki rakipleri gibi deplasmanlarda sorun yaşıyor, biz de ilk olarak deplasmanlara göz atalım. Trabzonspor, Gaziantepspor, İstanbul B.B. , Hacettepe ve Beşiktaş'la rakip sahalarda karşılaşılacak... Gözü kapalı galibiyet yazılabilecek maç sayısı yalnızca iki. İstanbul B.B. ve Hacettepe'yi yenecektir Galatasaray. Trabzon, Gaziantep ve Beşiktaş deplasmanlarındaki performans ise sarı kırmızılıların sezon sonu sıralamasındaki yerini belli edecektir. Bu 3 maçtan alınacak 5 puan, "iyi" olarak kabul edilebilir. Netice itibariyle 5 deplasman maçından 11 puan gelebilir, ki aynı şekilde iyi bir derece olur bu.

İç sahada ise oynayacağı 7 maç var Galatasaray'ın. Ve eğer şampiyon olacaksa Galatasaray, bu maçlardan minimum 19 puan çıkarmak zorunda, ki bu da yetmeyebilir. Bursaspor, Eskişehirspor, Ankaragücü ve Gençlerbirliği maçlarında bu 19 puanın 12'sine ulaşacaktır sarı kırmızılı takım. Ankaraspor engeli de bir şekilde geçilecektir, az da olsa beraberlik ihtimaliyle birlikte. Ne kaldı geriye? Derbi. Ne olur? Şimdiden tahmin etmek mümkün değil. Ancak Fenerbahçe'nin Ali Sami Yen'den 3 puanı alıp dönmesi kolay değil. Başka ne kaldı? Son haftaki Sivasspor maçı. Eğer ucunda şampiyonluk varsa, Galatasaray'ın o maçı almaması mümkün değil. Sadece Fenerbahçe maçına beraberlik yazarsak 19 puan ediyor. Bir önemli nokta da şu ki; bir beraberlik daha alıp 17 puanda kalmak, Fenerbahçe'ye mağlup olup 18 puan almaktan daha yararlı olabilir. Olmayabilir de. Bu konudaki tercihimiz, o haftaya gelindiğinde şampiyonluğu mu yoksa Şampiyonlar Ligi vizesini mi kovaladığımıza bağlı.

Görünen o ki iyi ihtimaller, Galatasaray'a 30 puan getiriyor; bu 30 puan da 34. hafta sonundaki tabelaya 70 olarak yansıyor. Galatasaray'ın şampiyonluğunu garanti etmeyen bu puana dahi ulaşması güç. Ve Kocaelispor maçından da sonra, beklenmedik bir puan kaybına, en ufak bir sürprize, hataya tahammülü yok Galatasaray'ın. Ebedi Kaptan Bülent Korkmaz yönetiminde yakalanacak bir hava, Galatasaray'ın şampiyonluk yarışında iddiasını sürdürebilmesi için elzem. Bundan 30 yıl sonra hatırlanacak olan Bordeaux maçı, bu havanın oluşması yolunda büyük bir fırsat. Bu bağlamda Bordeaux maçı, Galatasaray'ın sadece UEFA Kupası'nda değil, ligde de yoluna devam etmesinde önemli bir işlev görebilir.

***

Sonuç itibariyle; ilk iki sırayı Galatasaray ve Trabzonspor oluşturur diyorum. Hangisi önde, hangisi arkada olur; bilmiyorum. Ama önümüzdeki hafta Avni Aker'de oynanacak olan karşılaşmayı, bir şampiyonluk maçı olarak görüyorum. O maçtan bir galip çıkarsa, muhtemelen sadece üç puanı değil, şampiyonluk kupasını da kazanmış olacak. Üçüncü ve dördüncü sıralarda yine sıralamasını öngörememekle birlikte Beşiktaş ve Sivasspor'un yer alacağına inanıyorum. Fenerbahçe ise sezonu Türkiye Kupası'ndan gelecek UEFA biletiyle kapatır, ancak yönetim cephesinde sezon sonunda büyük karışıklıklar yaşanır tahminimce.

1 ekleme:

UĞUR DEMİRCİ dedi ki...

Tahminin Trabzonspor dışındaki bölümüne fazlaca bir itirazım yok. Ancak Trabzonu ben şampiyonluk ihtimallerini sıraladığımda diğer 4takım kadar şanslı görmüyorum. Bunu da oynadıkları futbola bakarak söylüyorum. Şans, talih, kader, kısmet, bal-bademle kazanıyorlar hep. Nitekim bu hafta o da olmadı. Hesapta bu haftaki maç 3 puan gözüküyor; o 3 puanı düşersek Trabzon 69'a geriler, Cim-Bom kupayı kaldırır!

Hadi hayırlı olsun:)