20 Şubat 2009

Brezilya - Şili, 1989

Bir başka unutulmaz maç, bir başka grup finali. Tarih, 3 Eylül 1989. Brezilya ve Şili, CONMEBOL elemeleri Grup 3'te son maçlarına çıkıyorlar. İki takım da 5'er puanda ve kazanan takım 1990 yılında İtalya'da yapılacak olan Dünya Kupası'na katılma hakkını elde edecek. Beraberlik, grubun diğer takımı Venezuela'ya iki maçta 10 gol atan Brezilya'ya yarıyor. Şili'nin Venezula'ya attığı gol sayısı 8, üstelik de 1 gol de kalelerinde görmüşler. Santiago'daki olaylı maç 1-1 sonuçlanmış, taraflar şimdi de bu önemli maçta kozlarını Rio De Janeiro'da paylaşacaklar. İstediğini alan, İtalya'ya gidecek; alamayan, Kupa'yı evinde seyredecek. İkinci bir şans yok.

İlk yarının golsüz sona erdiği karşılaşmanın 47. dakikasında Careca'nın attığı gol Brezilya'yla İtalya arasında bir köprü inşa ediyor. Grup maçlarında geride bıraktığı 7 devrede Taffarel'in koruduğu kalede yalnızca tek gol gören -ki o da çok tartışmalı bir gol- Brezilya, bir devrede iki gol yemezse aşacak bu köprüyü. Şilili oyuncular, bir 20 dakika deniyorlar şanslarını ancak önlerindeki imkansızlığın onlar da farkında. Ve hatta, en baştan farkındalardı. 67. dakikada, tribündeki Rosemary De Mello'nun sahaya attığı meşale, Şili'nin efsanevi kalecisi Roberto Rojas'ın yanına düşüyor. O da ne? Rojas, kendisini alevlerin içine bırakıyor. Tribünden yükselen bir uğultu, topu taca atan Şilili oyuncular ve yüzü kanlar içinde bir kaleci. Ortalık karışıyor, başı sarılan Rojas büyük bir panik içerisinde saha kenarına taşınıyor.

Ortalık durulduktan sonra, Arjantinli hakem M. Juan Carlos Loustau her iki takım oyuncularını tekrar sahaya davet ediyor. Ancak kaptan Astengo önderliğindeki Şili takımı reddediyor sahaya çıkmayı, can güvenliklerinin olmayışını gerekçe göstererek. Maç tatil ediliyor. Şili halkının beklentisi, maçın tarafsız bir sahada tekrar edilmesi yönünde. Hükmen galip kabul edileceklerini düşünüp sokakta kutlama yapanlar dahi var.


Şili'nin kaptanı ve kalecisi "El Cóndor" (Güney Amerika Akbabası) lakaplı Roberto Rojas, döneminin en iyi kalecilerinden biri. Buna ilaveten, ülkesinde bir güven sembolü, çocuklar tarafından örnek alınan bir kişi. Ancak unuttuğu bir şey var. O da, maçların kameralar tarafından takip edildiği; hakemi ve stattaki binlerce taraftarı yanıltsa da, kameraları yanıltamayacağı gerçeği. FIFA'nın görüntüler üzerinde yaptığı inceleme sonrası, meşalenin Rojas'a isabet etmediği ve Rojas'ın eldiveninin içine sakladığı küçük bir bıçakla kendisini yaraladığı ortaya çıkıyor.

Bu gelişme sonrası Brezilya 2-0 hükmen galip ilan ediliyor. Şili, zaten katılamayacağı 1990 Dünya Kupası'yla birlikte '94 elemelerinden de diskalifiye ediliyor. Roberto Rojas ömür boyu futboldan uzaklaştırılıyor, olay sırasında Rojas'ın yanına gelip bıçağın yerini soran ve sol eldiveninin içinden alıp uzaklaştıran İkinci Kaptan Fernando Astengo 5 yıl ulusal müsabakalardan men cezası alıyor. Yine olayı önceden planlayanlardan Teknik Direktör Orlando Aravena da 2 yıllık bir ceza alıyor. Sahaya meşaleyi fırlatan Rosemary De Mello ise soyunup Playboy'a kapak oluyor.

2001 yılında, FIFA'nın affı üzerine, 43 yaşındaki Rojas, forma giydiği son takıma geri dönüyor kaleci antrenörü olarak. Ardından 2003 yılında kısa bir süre teknik direktörlüğünü de yapıyor aynı takımın. Bu takımın bir Brezilya takımı olan Sao Paulo olması da enteresan bir nokta tabii.

Maçın görüntüleri

0 ekleme: