Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu, Sivasspor maçının tekrarı için Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurmuş. Galatasaray taraftarı da merakla bekliyor tabii ki alınacak kararı. Bir mucize olmazsa eğer, tekrarlanmayacak maç. Ancak yine de bu konu, üzerinde konuşmaya değer. Doğru mu acaba bir Galatasaraylının bu maçın tekrarını istemesi? Bence değil. Öyle ya da böyle mağlup olunan bir karşılaşmanın tekrarından gelecek üç puana bel bağlamamalı Galatasaray.

Bundan 5 yıl önce, 1-1 giden Fenerbahçe - Çaykur Rizespor karşılaşmasının 86. dakikasında ikinci sarı kartını gören konuk ekip oyuncusu Gustavo Andres Victoria Rave, oyun alanının dışına gönderilmeyince karşılaşma iptal edilmiş; tekrar maçını 3-0 kazanmıştı Fenerbahçe. Ben de dahil olmak üzere bütün Galatasaraylılar nasıl bir tavır takınmıştı o dönemde? Bunun büyük bir haksızlık olduğunu, böyle bir saçmalığın gerçek olamayacağını söylüyordu herkes. Daha sonra 2006 Dünya Kupası'nda İngiliz hakem Graham Poll, çift sarı kart gösterdiği Hırvat Simunic'i oyundan atmayı unuttu, bununla da yetinmeyip maçın bitiş düdüğünün ardından üçüncü sarı kart ve kırmızı kartını çıkardı ancak bu skandalın ardından maç iptal edilmedi. İptal olan sadece Graham Poll'un uluslararası kariyeriydi.

8 Kasım 2003'teki Fenerbahçe - Çaykur Rizespor maçının tekrar edilmesi fiyaskoydu. Bir benzeri Sivasspor - Galatasaray maçı için gerçekleşirse, bu daha da büyük bir fiyasko olacak. Kurallara göre öyledir değildir bilmem, ancak benim mantığıma göre böyle bu. Mağlup olunan bir karşılaşmanın ardından, sahada oynanan futboldan tamamen bağımsız bir nedenden kaynaklanan bir maç tekrarı istemiyorum ben. Son 20 yılda bu özelliğini büyük ölçüde kaybettiyse de; ben, tarihi ve kültürel anlamda Galatasaray'ın çok farklı ve onurlu bir duruşu olduğuna inanıyorum. Bu nedenle "X takım olsaydı bu maç tekrar edilirdi. Edildi de!" türünden bahanelerin, bu konu özelinde herhangi bir geçerliliği olmadığını düşünüyorum. Hakem hatasıyla da olsa bu karşılaşmadan galip ayrılan Sivasspor'un galibiyet sevincine saygı duyuyorum. Onların geçtiğimiz sezon elde ettikleri 3 haksız puan, bugün o yanlışı yeni bir yanlışla örtmeye sebep asla değil. Olayların yönüne göre eğim almaları, oportünist tavırları da yine galibiyetlerinin meşruiyetine engel değil.

Diğer yandan kurallar, saçma da olsa uygulanmalı. Nasıl ki hakemden kart istemenin cezası sarı kart oldu ülkemizde ve bu saçma kural her maçta işliyor; aynı şekilde Sivasspor - Galatasaray maçının tekrar edilmesi gerekiyor olabilir. Eğer öyleyse de tekrar edilsin, ancak bu tekrar, Galatasaray Spor Kulübü'nün başvurusuyla olmasaydı keşke. Hakem hatasından dolayı mağlup oldu çünkü Galatasaray, kural hatasından dolayı değil. Ben de isterim şampiyonluk yolunda fazladan 3 puan sahibi olmayı. Ancak takımımın bahanelerin arkasına sığınmamasını, tarihine ve kültürüne layık duruş sergilemesini daha çok isterim. Dolayısıyla bu maçın tekrarını, ancak Türkiye Futbol Federasyonu kendi insiyatifiyle sağlarsa içime sindirebilirdim. Bugünden sonra, hani olmaz ya, olur da maç tekrar edilirse kazanılacak herhangi bir puan çok da mutlu etmeyecek beni.

Peki Galatasaray yönetimi yanlış mı yaptı maçın tekrarını istemekle? Hayır, o görevde olsam ben de aynısını yapardım; oradaki insanlar temsil ettikleri camianın hakkını savunmakla yükümlüler. Benim taraftar olarak gönlümden geçirdiklerim ise ahlaki bir mesele sadece. Bir de tarih, "Galatasaray'ın mağlup bitirdiği bir karşılaşma, küçük bir usul hatasından dolayı tekrarlandı." yazsın istemiyorum. Galatasaray'ın 527 yıla dayanan tarihi boyunca biriktirdiği kendi değer yargılarını, saçma kurallardan üstün tutmasını yeğliyorum.

Son olarak...

27. haftada, Galatasaray'ın olası bir hakem hatasıyla kazanacağı bir Fenerbahçe maçından sonra, bu tarz bir nedenden maçın tekrarlandığını düşünelim; ve öyle bir durumda vereceğimiz tepkiyi, bu şekilde gelecek bir Fenerbahçe şampiyonluğunda ileride çocuklarımıza anlatacaklarımızı... Sonra bir kez daha soralım kendimize; maç tekrarlansın mı, tekrarlanmasın mı... Belki en uç örneği veriyorum ancak hukuki açıdan ikisi arasında hiçbir fark yok. Hem geçtim kural hatasını, ne insanlık hataları yapılıyor Türkiye'de her kurumun, dolayısıyla futbolun da içinde. Bir top oyuna yanlış girdi diye mi ayaklanıyoruz şimdi?

Tekrar edilecekse geçtiğimiz yılki Konyaspor maçı tekrar edilsin. O maçın tüm sorumluları makamlarından istifa etsin, Uğur Uçar futbola dönene dek de top mop oynanmasın Türkiye'de...

2 ekleme:

aksilaz dedi ki...

o sahada bi maç daha kaldırılamaz.sivasspor alsın 3 puanını lider olsun.yeterki arda baros mehmet topal barıs o sahaya cıkmasın bir daha.kupa içinde yarın aksam 4-5 farklı skor alınsın paf takımla cıkılsın.bu en büyük ders olur herkese

Adsız dedi ki...

Hello. And Bye.