26 Aralık 2008

Topun Rengi

Türkiye'nin birçok ili, kış döneminin ilk kar yağışı ile tanıştı. Havalar gitgide soğuyacak, kar yağışı dönem dönem artış gösterecek elbet. Futbolumuz da bu kar yağışından etkilenecek; maçlar ertelenecek, önlem alınmazsa oyuncuların kulakları donacak, vesaire. Bunlar bizim müdahele edebileceğimiz işler değil. Ancak bu maçları para verip izleyen kitle olarak, verdiğimiz paranın karşılığında yeterli hizmeti alabilmeyi istemek hakkımız.

Geçtiğimiz yıl, karlı zeminde oynanan maçlarda bir top krizi yaşamıştık. Özellikle 16 Şubat tarihinde oynanan Beşiktaş - Ankaraspor maçında bu kriz zirveye ulaşmıştı. Yakın çekimler haricinde hiçbir şekilde takip edememiştik topu. Sebep, sezon başında belirlenen kurallar gereği maçların hangi topla oynanacağı belliydi ve bu toplar arasında karda seçilebilecek renkte bir top yoktu. Hatadan dönülüp, bir gün sonraki Ankaragücü - Trabzonspor maçında kırmızı top kullanılsa da zaman zaman sarı-lacivert (bu da başka bir konu tabii) topların tercih edildiğine tekrardan şahit olduk. Bilmiyorum, bu sezon tercih edilen toplarda kırmızı renkte bir tanesi var mı? Ben araştırdım, bulamadım. Bilen yoksa, bekleyip göreceğiz diyelim...

1 ekleme:

GK dedi ki...

Federasyonların profesyonel ligler için "resmi futbol topu" belirlediği dönemlerden önce klüpler kendi futbol topu markalarını kendileri seçebiliyordu.Fenerbahçe Mikasa,Galatasaray Adidas topla oynardı genelde.Ve o dönemde her marka klüpler için "turuncu" renke top üretirdi.Ama topun rengi ve markası federasyon tarafından belirlenmeye başlayınca o turuncu topları göremez olduk.Karlı zeminde en iyi görülebilen top rengi de hakikaten turuncuydu.Geçen sezon sadece İnönü'de değil bir çok maçta topu görmekte zorlandık.Bakalım bu sezon karlı zeminlerde ne renk toplar görücez.