03 Aralık 2008

Metin Tokat

"Barış’ın Tozo’ya arkadan yaptığı harekete faul verdi. Barış’a sarı kart göstermesi gerekirken, yerdeki Tozo’nun masumane kart isteğinde bulunan hareketine ikinci sarıdan kırmızı kart verdi. İlk yarı bitiminde Sabri’nin koşarak üzerine gelmesinde, saatini göstereceğine otoritenin kendinde olduğunu hissettirmek için sarı kartını kullanmalıydı. (...) Oyunun son dakikalarında Lincoln’ün topu ayağında sektirerek sürmesi, rakibi tahrik eden, sportmenliğe aykırı bir hareketti. Oyunu durdurup sarı kart göstermeli, endirekt vuruş vermeliydi."

Metin Tokat, Galatasaray - Hacettepe maçı sonrasındaki yazısında böyle söylemiş. Tozo ve Sabri'ye bakış açısındaki farklılık dikkatinizi çekmiştir. Bu çirkinlik sanırım Galatasaray düşmanlığıyla falan değil, yalnızca kendini bir halt zannetmek ile açıklanabilir. Zira kararlar Metin Tokat'ın belirttiği şekilde verilseydi, hepimiz biliyoruz ki bu kez tam aksi yönde belirtecekti fikrini yazarımız. Lincoln için söylediklerine ise ne yorum yapacağım, bilemedim.

Benim asıl üzerinde durmak istediğim, hakemler için sık sık "standardı tutturamıyor" demesi. Demek ki bir tane soran yok; sen hangi yüzle hakemler hakkında "standardı tutturamıyor" yorumu yapıyorsun, diye. Buyrun efendim, 9 Kasım Fenerbahçe - Galatasaray maçı sonrasında Metin Tokat'ın hakem değerlendirmesinden bir bölüm; bakalım zat-ı muhterem yayıla yayıla oturduğu koltuğundan standardı ne kadar tutturabiliyormuş:

"Otoritesini kullanmakta zorlandı. 9.15’leri gereken mesafeye açamadı. Kartlarını standart kullanamadı. Ceza alanı içinde Selçuk’un, Ümit Karan’a, Servet’in ise Uğur Boral’a karşı aşırı güç kullanarak iteklemesinde penaltı kararları verebilirdi. Kendisine karşı yapılan sert harekete kart göstermesi gerektiğini eliyle işaret eden Lincoln’e gösterdiği kart doğruydu. Ancak faulü yapan Selçuk’ta sarı kart görmeliydi. Maç boyu gösterdiği kart standardına göre Selçuk, Lincoln ve Josica 2. sarıdan kırmızı kart görmeliydi."

Bu yazıdan anlamamız gereken, Lincoln'ün yeteri kadar masum olmadığı olabilir mi acaba? Büyük futbolcu ya, o bakımdan herhalde. Peki yazının başındaki fotoğraf ne alaka? Hatırlayan hatırlamıştır onu da. Yıllar sonra "Beşiktaşlı Burak'ın topu koluyla düzelttiğini bütün dünya gördü, bir hakem görmedi." diye yazılar yazabilecek mideye de sahipmiş Metin Abi'miz, bunu da not düşelim. Bu yazılarıyla karınlarını doyuruyorlar işte bu adamlar, ne yazık.

3 ekleme:

Chao Grey dedi ki...

tükürdüğünü yalamayı geçtim tükürdükleriyle beslenir bu adam lincolne verilen kart doğru tozoya "masumane" indirimi öyle mi metin tokat siz rahat uyuyabiliyo musunuz çok merak ediyorum

deNNis dedi ki...

AzinLigiz biz, azinLik...
Bu artik apacik ortada...
Bu oLayin bu sezon bu kadar ortaya cikabiLecegini dusunmuyordum...

Kendi kendime, icime icime sinir oLuyorum...
Ve sinir oLduk sonra "INADINA GALATASARAY" diyorum...

SKOR yazarLari, evine ekmek goturdugunu zanneden insan zavaLLiLari...

Baska sozum yok...

Kartal Bafiler dedi ki...

Öncelikle Allah razı olsun ,kaç yıldır şu resmi arıyordum.
Ayrıca Metin Tokat'ın hakemlere ders verir gibi yazdıklarını gördükçe ,Klavuzu karga olanın... diyorum.