24 Aralık 2008

Kaptanlık Mevzuu

Ümit Karan bu takımın birinci kaptanı. Kıdem ve ilk 11 çıkma ihtimali dengesinde kurulan terazide en ağır basan o oldu. Hasan Şaş ikinci, Ayhan Akman üçüncü kaptan. Üçü de idealimdeki Galatasaray Kaptanı değil, ancak bu üçlü arasında bir seçim yapmaya kalksam ilk tercihim "idealimdeki Galatasaray Kaptanı"yla arasındaki farkı hızla kapatan Ayhan Akman olurdu. Kaptanlık pazubandını en çok yakıştırdığım oyuncumuz ise Uğur Uçar. Umuyorum ki 3 numaralı formasıyla birkaç ay sonra sahaya çıkacak, birkaç yıla kalmadan da o formanın koluna o bandı takacak.

Peki bu dört oyuncunun dördü de yoksa ne olacak? (Hatta Uğur'u bir kenara koyarak 4 yerine 3 diyelim bu sayıya.) Eskiden Sabri Sarıoğlu çıkıyordu sahaya Galatasaray Kaptanı olarak, böyle durumlarda. Bugünse Cassio Lincoln taşıyor bu şerefli unvanı. Ben çok da yakıştırıyorum. Sabri'ye yakıştırıp Lincoln'e burun kıvıranlarla ortak bir paydada buluşmamız pek mümkün değil. Sadece kıdem, böyle tarihi öneme sahip bir konuda tek kıstas olursa yanıltır bizleri. Arda'nın kaptan olması gerektiğinde ısrar edenlere ise kısmen katılıyorum. Neticede Arda, iyi bir Galatasaraylı olmasının yanında Galatasaray Kaptanlığını taşıyacak birtakım karakteristik özelliklere de sahip. Ben belirleyecek olsam sanırım Arda'ya verirdim kaptanlığı. Herhalde en çok da ona yakışırdı. Ancak şu bir gerçek ki, Galatasaray'ı önemsemek önemli bir kriter ise, Lincoln de sonuna kadar hak ediyor kaptanlığı. Herkesten de çok hak ediyor. Bu sebeptendir ki, en çok Lincoln'ün kaptanlığı mutlu ediyor beni. Geçen yıl gelmiş olması çok da önemli değil, en samimi Galatasaray oyuncularından biri olarak görüyorum 10'u.

Sonuç olarak; şekil olarak hoş durmasa da, Galatasaray geleneklerine ters düşse de, doğru olmadığını bilsem de, seviyorum Lincoln'ün kaptan olmasını.

3 ekleme:

ultrANIL07 dedi ki...

Bence Lincoln kaptanlık özelliklerini barındıran bir futbolcu değil. Hertha Berlin maçında sahaya kaptan olarak çıkması kendisine sahip çıkılması açısından mantıklı ve yerindeydi. Fakat bunun abartılmasına ve kaptanlık halinin devam etmesine bir anlam veremiyorum ben.

scapula dedi ki...

Anıl haklısın. Çok haklısın hem de, çift taraflı baktığın da göz önünde bulundurulursa.

Diğer yandan bu takımın işini en ciddiye alan oyuncusu Lincoln. Bana göre takım galip geldiğinde en çok sevinen, mağlup olduğunda en çok üzülen. Çünkü garip bir bağ oluştu arasında taraftar ile, mutlu etmek istiyor Galatasaraylıları...

Kaptanlığa yeter mi? Asla. Ama işte, ne bileyim, mutlu oluyorum ben. :)

ultrANIL07 dedi ki...

Abi açık konuşayım, ben mutlu oluyorum o pazubandı kolunda görünce ama bir yandan da herkesin görevinin farklı olduğunu düşünüyorum :)