05 Kasım 2008

"Galatasaray'da ŞOK!"

Eveeet... Yine başladık her derbi öncesi çıkan ısmarlama haberlere. Alıştık artık. Sadece geçen yıl 27 Nisan'da oynayıp Nonda'nın golüyle 1-0 galip geldiğimiz şampiyonluk maçından önceki bu tarz haberleri tarıyorum bir buçuk saattir ve o kadar çok sekme açıldı ki pencerede, bilgisayarım şu satırları ben yazdıktan saniyeler sonra ekrana getirecek derecede yavaşladı.

Küskünler Kulübü! Dün çıktı, taze taze. Neymiş? Bülent, Okan, Hakan, Ergün, Davala, Küçük müçük hepsi küsmüş Galatasaray'a. Bugün mü küsmüş? Yok. Biri çıkıp "Bu haberi daha önce 5 kere okumadım." desin, kapatacağım bloğu, tası tarağı toplayıp uzaya taşınacağım.

Geçtiğimiz sezona dönelim. 24 Nisan. Değerini çok geç anladılar. Aynı haber, özne değişik. 25 Nisan. Büyük Vefasızlık! Hadi bakalım, devam devam... 26 Nisan. Florya'da İsyan! Başlığa bak, haberin içeriğine bak. En önemlisine en son gelelim, 18 Nisan'a atlayalım. Adnan Polat, Aurelio'nun Peşinde. Meali, hadi oğlum Aurelio, sahada ver cevabını. Aynı haber ters taraftan verildiğinde, -atıyorum- "Aziz Yıldırım Ayhan'ın Peşinde" olarak değil de, "Ayhan Fener Yolunda" olarak veriliyor, hatırlatırım; futbolcuyu zan altında bırakacak şekilde. Azılı hokkabazlardan Cüneyt Karakaya'nın aynı gün içinde iki farklı gazetedeki iki farklı haberi birden yalanlanıyor resmi siteden, şu bir, şu da iki. 18 Nisan'daki haberler biter mi, bitmez. Bu da Yaşar Yalçın'dan gelsin, Lincoln formunu buldu ya, hemen kılıçlar çekilsin. 16 Nisan'da Vatan gazetesi 7 yıl önce yayımlanan haberi "Cimbom'un 7 yıllık sırrı" olarak versin. Bravo, işte araştırmacı gazetecilik bu! Arada değinmeye değmeyecek ufak tefek bir sürü saçmalık, 10 Nisan'da "Galatasaray'da Yabancı Fiyaskosu!" Bu haber de haftada üç kez çıkanlardan. Parantez içinde ünlem kullanmayı sevmiyorum, yoksa haber kelimesinin ardından ünlem koyardım. Bu sene bu haberi yapamayacaklar ama belli mi olur, belki bu kez de yerli oyuncularla yabancılar arasında anlaşmazlık çıkarırlar.

Vee... Zaman yolculuğumuzda tekrar yön değiştirip 22 Nisan'a dönüyoruz. Kutlu doğum muhabbeti. Sonunda muhabirin çıkıp "Kutlu doğum sorusunu ben sordum, Hakan da 'Yakışan bir derbi olsun.' dedi." itirafını yaptığı röportajımsının medyadaki yansımaları. Şöyle, şöyle ve şöyle haberler yapılırken, sonunda bu kadar iğrençleşmeyi başarmışlar. Üzerine yorum yapmak istemiyorum.

Derbi 9'unda, bugün ayın 5'i. Geçtiğimiz hafta içerisinde az önce de değindiğim gibi Küskünler Kulübü olduk. "Şok, Kewell Dopingli Çıktı!". Yine haber ve başlık uyumu dikkatinizi çekmiştir. Aynı Kewell'in futbol hayatının bitebileceğini öğrendik Vatan gazetesi muhabiri Tayfun Bayındır'dan. Geçen sene, bu sene fark etmiyor; haberleri yapan isimler hep aynı, dikkat ederseniz. Gerçekler ortaya döküldüğünde hiçbirinin gıkı çıkmıyor.

4 gün kaldı, bileğinize kuvvet. Yine alacaksınız cevabınızı.

1 ekleme:

Genç dedi ki...

güzel derlemişsin.. artık klasik oldu.. ben bu aralar ümit devre arasında fenerde haberi bekliyorum bakalım ne olacak..