06 Kasım 2008

Efsane 11

Hürriyet Spor, Türkiye'nin efsane 11'ini seçiyor, 1983-84 sezonundan itibaren oynamış futbolculardan. İyi, güzel. Ama o kadar saçma işler yapmışlar, o kadar çarpık bir sistem kurmuşlar ki ciddiye almak mümkün değil.

İlkin 98 aday futbolcu belirlenmişti; içinde Hüseyin Çimşir, Tayfun Korkut, Mehmet Topal, Ömer Çatkıç gibi gereksiz adayların da bolca bulunduğu. Şimdi jürinin seçimiyle 44'e düşürdüler bu adayları. Diziliş 4-4-2 olmak üzere, her mevkii için 4 aday. Forvette Fatih Tekke varken Hami Mandıralı ve Metin Tekin'in, orta sahanın ortasında Gökdeniz Karadeniz ve Yıldıray Baştürk varken Uğur Tütüneker'in olmayışı bana göre açıklanamaz, ama hadi tercih diyelim.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Stoper adaylarını sayayım öncelikle. Fatih Terim, Alparslan Eratlı, Cüneyt Tanman, Bülent Korkmaz, Ogün Temizkanoğlu, Alpay Özalan, Servet Çetin, Erhan Önal. Herkesin ilk tercihi Bülent Korkmaz olacaktır herhalde, sonra da büyük çoğunluk Cüneyt Tanman ve Fatih Terim seçeneklerine yoğunlaşacaktır. Diğer seçeneklere aşağı yukarı eşit dağılacaktır oylar, belki Alpay bir adım öne çıkabilir. Hürriyet ne yapmış? İki stoper seçimi için bu sekiz adayı dörtlü gruplara ayırmış; bir gruba da Bülent, Cüneyt, Fatih ve Servet'i koymuş. Aynı anda ikisi seçilemiyor. Alparslan, Erhan, Ogün veya Alpay'dan biri seçilecek yani illa ki. Bir de başlık atmışlar gazetede, "8 adayın 5'i Galatasaray'dan" diye. Bu sistem, sırf efsane 11'deki Galatasaraylı oyuncu sayısının artmasını önlemek için kurulmadıysa ben bir şey bilmiyorum. Ellerinden gelse Erhan'ı da ilk gruba ekleyip 5-3'lük bir dağılım da yaparlardı. Hayır, hangi takımlı kaç tane olacaksa olsun, ne önemi var tabii ama böyle kötü niyetli bir seçim sistemini görünce ister istemez Erhan Önal'a gitti elim.

Forvet hattında Tanju Çolak'la Hakan Şükür'ü aynı şıkka koymak yememiş mi, yoksa Tanju Fenerbahçe'de de oynadığı için mi kurtarmış yakayı, bilemiyorum.

Şu sıradan ankette bile gösteriyorlar ya çirkinliklerini, ne desem boş.

Bir de kişisel açıklama yapayım. Aman ha, "Hadi beyler filanca sitede şu anket varmış, dadanalım. Hadi Hagi en iyi futbolcu seçilsin, hadi Hakan en iyi golcü seçilsin, hadi Atatürk en büyük lider seçilsin"cilerden değilim. Böyle kadro seçmek gibi şeyler hoşuma gittiğimden doldurayım demiştim, ona da pişman oldum zaten.

4 ekleme:

matthias chevalier dedi ki...

işin ilginci son oylamayla oyuncu sayısını 98'den 44'e düşüren jüri içinde Fatih Terim, Rıdvan Dilmen, Sergen Yalçın ve Hakan Ünsal'da (belki hatırlayamadığım birileri daha vardır) var (!) ve bu 44 aday oyuncu içinde saydığım isimlerde var, şaka gibi bi seçim ..

scapula dedi ki...

Bak buna hiç dikkat etmemiştim.

Mustafa Denizli de varmış. :)

erdeneriusz dedi ki...

Fatih Terim'le Bülent Korkmaz'ı aynı takıma koyamayacaksam bu seçimin anlamı nedir diye düşünürken yazınızı okudum, aklın yolu bir demek ki.

Alper Öcal dedi ki...

Alpaslan Eratlı kadar teknik savunma oyuncusunu az görmüştür bu ülke. Fenerbahçe'nin en başarılı dönemlerinde forma giymişti. Lakin 1983 yılında bıraktı futbolu, Fatih Terim de sanırım 1984 yılında bırakmıştı.

Kendi standartlarına uymaktan da aciz sanırım Hürriyet...