31 Ekim 2008

"Artık Sır Değil"

"X kulübünün Y futbolcusu için Z kulübünün kapısını çaldığı, Y'nin de X'e yeşil ışık yaktığı artık sır değil."

Bir cümlede üç klişe. Biri sırları açığa çıkarır, diğeri kapı çalar, öteki ışık yakar, sinyal verir, sıcak bakar, en olmadı göz kırpar. Ne biçim ilişkilerdir bunlar, hayal bile edemem. Çok mu zor, "X, Y için Z'ye teklif yaptı; Y de X'e gitmek istiyor." demek? Tamam, bu kadar tekdüze cümleler haberleri sıkıcı hale getirir, ama başka bir kalıp bulup sürekli onun üzerine gidince sıkıcı olmuyor mu? Gazetecisiniz. Biraz da yaratıcı olun, biraz da kendi cümlelerinizi kullanın. Beş kelimelik cümlede sekiz tane deyim kullanmayın. Bırakın deyimleri Tarkan'a, adam şarkı yapsın.

Bir de bu jargonu günlük hayatta ağızlarından düşürmeyenler var. 10 sene önce bir kere yemek masasında "Abi Galatasaray da revire döndü ya..." demiştim, hâlâ takılır arkadaşlar. Ama büyüdük şimdi, kendi kendimize düşünmeye başladık. Adamı karşına almış futbol muhabbeti yapıyorsun, duymak ister misin şunu:

"Ya hocam şimdi bu sezon çıplak gözle izlediğim maçlarda taktiksel varyasyonların tam olarak sahaya yansıtılamadığını gördüm. Kenar yönetimi bunları erken görüp çözüm üretmeli. Mesela Lincoln verimsiz. Kalabalığın arasında kalıyor, yeteneklerini sergileyemiyor. Hakemler de bizim ligimizde yıldız oyuncuyu korumadığından sertliklerden siniyor. Halbuki gol yollarında son derece becerikli, skor üretmeye yatkın bir oyuncu. Koy onu çift santrforun arkasına, supporter olarak görev alsın. Galatasaray'da başka hiçbir oyuncu bu görevi üstlenecek nitelikte değil. Lincoln ise orada denendiği maçlarda çok güzel goller kaydetmesinin yanında, oyunuyla da ışık vererek taraftarların yüzünü güldürdü. Ama işte yardımcılarını gönderdiler, hoca da köşeye sıkıştı, şimdi cesur hamleler yapamıyor. Önce seri galibiyetlerle güven tazelemesi lazım. Aksi takdirde en ufak bir yanlış adım attığında görevine son verilmesi kaçınılmaz olur. Zaten yönetimin bu olayda teknik adama verdiği mesaj çok net. Sezon başında yapılan bir yıllık mukavele de bugünün geleceğinin sinyallerini vermişti."

Ben böyle konuşan adamdan kaçarım. Bir daha da futbol konuşurken yanına yaklaşmam. Git yazı yaz, yerinde kullanırsan bunlar metne renk katsın, ama böyle konuşma. Yapma yani, lütfen. Evde eşine "Karıcığım, son derece acıktığım şu dakikalarda bir tabak sıcak yemeği tahta masaya getirmen hepimizi çok mutlu edecektir." demiyorsan, futbolu da bu şekilde konuşma. Samimiyetini sorgulatıyorsun.

1 ekleme:

KANDIRALI dedi ki...

aehuaeahueaheua yarıldım ya. ama spor programlarında çıkıyor bazen böyle adamlar. keşke olsa bizim burda. konuşturur, eğlenir, makara yapardık.