26 Ekim 2008

İnadına

Ara geliyordu bloğa. Gelmiyor, inat değil mi! Kuşbeyinlilere inat yazmak gerek. Sen; Youtube, Wordpress, Blogger ve diğer bilimum sitenin kapatıcısı... Madem ki buraları okuyorsun, sana dediğimi anlamışsındır. Hakim mi oldun, avukat mı oldun, yargıç mı oldun, ne mal oldun kuş kadar aklınla? Nasıl oldun? "Nasıl"ı mı var, mevcut eğitim sistemiyle oldun tabii. "Düz"lüğe yontularak, düşünmen engellenilerek, standartlaştırılarak. Başbakan mı oldun yoksa? Cumhurbaşkanı mı oldun? Nasıl oldun? Aynı...

Söylenecek çok da fazla bir şey yok esasında. Söylenebilecek her şey söylendi. İnanılır gibi değil. Gazetelerin arka sayfasında, en küçük puntolarla okuyacağımız "Somali'de Blogger yasaklandı." haberinin içinde yaşıyoruz. Üçüncü dünya ülkesinde yaşadığımız bir kez daha yüzümüze vuruldu. Onlarca senedir içine ettiler bu memleketin. Sonunda gelinen nokta, kaçanın kendini kurtardığı, gerizekalıların hüküm sürdüğü bir ülke. "Hakikaten yaşanacak yer değil burası." dedirtebilmek için her an, her saniye önümüze binbir türlü neden çıkarıp sunabilen bir ülke. Gerizekalılarla birlikte, gerizekalıca bir düzende, gerizekalılar tarafından yönetilip sürekli olarak gerizekalıca işlerle uğraşarak yaşamak zorunda bırakıldığımız bir ülke. Çaresizlikten.

Neyse işte. Ara mara yok. Yapabiliyorlarsa engellesinler bakalım bloglara ulaşmamızı. Atsınlar hepimizi içeri. Mahalle mahalle dolaşıp tek tek kuma gömsünler 70 küsur milyon kafayı. Bir kendilerininki kalsın dışarıda, bir onlar uyanık, bir onlar akıllı.

* Resim, Ray Bradbury'nin "Fahrenheit 451" ütopyasından uyarlama aynı isimli filmden. Filmi izlemedim, romanı hararetle tavsiye ederim. Cidden, hararetle.

2 ekleme:

ultrANIL07 dedi ki...

Anam, roman süperdir! Film de ondan aşağı kalmaz.

scapula dedi ki...

İzlerim, en kısa zamanda.