03 Eylül 2008

Uğur Kavuk

Ligde ikinci haftayı geride bırakmışken, İstanbul hegamonyasından sıyrılıp, 2008-09 sezonunda dengeleri yerinden oynatabilecek oyunculardan konuşalım biraz da. Özellikle bu yıl, hemen her takımda birkaç heyecan verici isme rastlıyoruz Anadolu'da. Ligin en zayıf ekibi Denizlispor bile Milli Takım'a oyuncu verdi. Çağlar Birinci, henüz gözüme çarpmış bir isim olmasa da dikkatle takip edeceğim bundan sonra. Yalnızca Çağlar değil, santrfor Darryl Roberts da en zayıf dediğimiz ekibin dikkat etmeye değer bir diğer oyuncusu. Bu oyuncular, bizim kendi hâlinde yazı dizimizin amacını ortaya koyan örnekler olarak başka yazının konusu olsun, benim ilk olarak değinmek istediğim oyuncu Antalyasporlu Uğur Kavuk.

Uğur, hiç kuşku yok ki ligimizin en etkili sağ kanat savunucularından biri. Savunucu dediğime bakmayın, 26 yaşına kadarki kariyeri Holosko misali sağ açık ve ileri uçta gezinerek geçti. 22-24 yaşları arasında forma giydiği Zonguldakspor'da 3 maçta 1 gol ortalamasıyla oynuyordu. Bir önceki cümledeki yer ve zaman ilişkisine bakarak, "yıldızı geç parlayan oyuncular" ekolünün önemli bir temsilcisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da geçen üç sezondan sonra, 2006'da Birinci Lig'e çıkan Antalyaspor'un yolunu tuttu Uğur. Elindeki kadroyu maksimum faydayı getirecek şekilde kullanmayı amaçlayan teknik direktörü Yılmaz Vural tarafından sağ beke oturtulmaya çalıştı, zira Antalyaspor'un en az Uğur kadar yetenekli bir sağ kanat oyuncusu daha vardı; Ali Bilgin.

Antalyaspor'a gelirken kendisine belirlediği iki hedeften biri Milli Takım'a yükselmek olan Uğur'un buradaki ve dolayısıyla sağ bekteki kariyeri sancılı başladı. Pozisyonunun gereklerini tam olarak yerine getiremiyor, üstelik savunma hattını oluşturan Polonyalı oyuncularla anlaşma konusunda dil sıkıntısı çekiyordu. Kısa sürede tüm bu problemleri aşan Uğur, ligin ilk yarısı tamamlandığında Antalyaspor taraftarlarının en fazla güven duyduğu oyuncular arasında yerini almıştı bile. İkinci yarı performansını daha da arttıran ve küme düşme korkusuyla daha saldırgan bir oyun ortaya koyan (maalesef sonunda düşen) Antalyaspor'da hücumdaki marifetlerini de ön plana çıkaran Uğur, sezon sonunda üç büyüklerin transfer listesine girmeyi başarmış bir oyuncuydu artık. Antalyaspor Başkanı Sedat Peker'in takımın önemli oyuncularını birer birer satarak taraftarların tepkisini çekmesi ve kendisi için yüksek bonservis ücreti belirlemesi üzerine takımda kaldı ve bir sezon önce geldiği yere geri döndü: İkinci Lig.

Antalyaspor'un layık olduğu yerden ayrılığı uzun sürmedi ve bir sezon aradan sonra Kaptan Uğur'un da üstün formu ve katkılarıyla tekrar döndüler Birinci Lig'e. Dikkatli izleyiciler, Uğur'un ismi ve futbolunu unutmamışlardı. Her ne kadar gözlerden uzak bir sezon geçirdiyse de göz ucuyla Uğur'u izlemeye devam etti futbolseverler. Acaba iki sezon önceki Uğur, tekrar kendini gösterebilecek miydi? Lig fikstürü yardım etti, Uğurlu Antalyaspor'un ilk rakibi Beşiktaş oldu ve Uğur televizyondan 90 dakika canlı yayımlandı. Hepimiz gördük ki, Uğur aynı Uğur'du. Takımı şanssız üç gol yese de, sahanın etkili isimlerinden biriydi. Asıl performansını ise bir sonraki maça saklamıştı; Denizlispor karşısında yine aynı skorla 3-2 mağlup olan Antalyaspor'da neredeyse tüm atakların sağ kanattan gelişmesinin baş aktörüydü.

Antalyaspor kariyerine başlarken kendisine biri Milli Takım olmak üzere iki hedef belirlemişti demiştik Uğur için. Fatih Terim tarafından Ermenistan ve Belçika maçları için kadroya çağrılarak milli forma hedefine ulaştı Uğur birkaç gün önce. Diğer hedefi olan Avrupa kupalarında forma giyme şansını ise, Antalyaspor'da olmasa da İstanbul takımlarından biriyle gerçekleştireceğine olan inancım tam. 29 yaş, Uğur kalitesinde bir oyuncu söz konusu olduğunda bu hedef için çok da geç değil.

18 ekleme:

Anonymous dedi ki...

fazla iyimser bir yazı olmamış mı 30 yaşındaki bir oyuncu için.

Anonymous dedi ki...

kaldı ki çok matah bir isim de değil bu adam. izlemesek...

Anonymous dedi ki...

dostum uğur kavukçu diye yazmışsın; ama bu bildiğin maicon.

Anonymous dedi ki...

soyadınız kavukçu olmalı.

ultrANIL07 dedi ki...

Uğur Kavuk gerçekten son derece yetenekli bir oyuncu. Kaç sezondur Antalyaspor'dan tanıyorum kendisini. Transfer döneminin sonunda Türk bir sağ bek ile anlaşıldığını duyduğumda bu oyuncunun Uğur olmasını çok istedim. Serkan geldi. Bu arada süper frikikler atar Uğur :)

Anonymous dedi ki...

fatih terim'in kahramanlık deneklerinden biri. murat ocak'tan daha fazla topçu değildir.

Anonymous dedi ki...

arap zonguldaklı mısın?

Anonymous dedi ki...

50 takımım olsun birinde yer vermem.

Anonymous dedi ki...

uğur kavuk türkiye'nin javier zanetti'sidir.

Anonymous dedi ki...

bence antalyaspor'lu.

Anonymous dedi ki...

arkadasım bence bu isimsiz yazı yazanların hepsi aynı kisi gibi geldi bana... :D
bu arada eskisehirsporun sol beki murat önür'ü de dikkatle izlemeni tavsiye ederim. gerci bu yayın politikası ile biraz zor ama en azından gsfbtsbjk maclarında takip et derim ben.


saygılar gokan

Anonymous dedi ki...

murat önür, uğur kavuk çapsız futbolcular bunlar. bu dar vizyonlu arkadaşlarla nereye kadar. sonra bizi niye ab'ye almıyolar diyosunuz.

Anonymous dedi ki...

uğur'un kavuğunu devretme vakti gelmiştir. evet abdurrahman, sendeyiz.

Anonymous dedi ki...

olcan kesin salmıştır aradan bu pozisyonda.

go home uğur kavuk.

Anonymous dedi ki...

uğur kavuk < erhan eren kurnaz

scapula dedi ki...

Gökhan,

Murat Önür'ü sadece isim olarak biliyordum. O da eski CM 2001-2002 oyununun yıldızlarından Mehmet Önür'le soyadı benzerliği dikkatimi çektiğinden.

8. haftada Eskişehirspor - Galatasaray maçı var. O maçta dikkat edeceğim Murat'a.

Diğer yandan lafı geçmişken, haftada sadece dört maçını izleyebildiğimiz bir lige süper diyebiliyoruz ya, bravo bize.

Anonymous dedi ki...

Sizi bir kez daha tebrik ederim.

Ugur da Galatasaray macinda sahanin en iyi oyuncularindan biriydi. Golun de ortasini cok iyi yapti. Hem Ozgur, hem de Ugur'un dogru tercihler oldugu goruldu. Siradaki kim, bekliyorum.

Mert

erol dedi ki...

Arkadaşlar Hani bazen derizya ne futbolcular varda şaşı olmuşuz büyük takım futbolcusunu büyük sanmakdan abartısız sölüyorum türkiyede üzerine yokdur asiste ortaları türkiye standrdı üstü hangi maç var asis ve gol atırmadıgı şaşırısınz dikatli inceleyin hem kilimli sporda gol kralı zonguldakda 3 maçda bir gol değil 3 maçda bir rovaşata ile gol atardı gol kıralı oldu küme düşdükleri yıl 4 büyüklerle yapılan 8 maçda rakibe kök söktürdü kimseyi boşa mili takıma çagırmazlar helede hiç kulissiz