18 Temmuz 2008

Emre Aşık

2 Şubat'ta demişim ki, "İlerki bir tarihte yazayım, Emre Aşık Galatasaray tarihinin en sevdiğim adamlarındandır." Madem öyle, yazayım.

Çok hata yapar evet. Ama büyük maç futbolcusudur Emre. Çok ama çok yakışır Galatasaray'a, duruşuyla, yüreğiyle, Galatasaray sevgisiyle.

2006 şampiyonluğundan sonra Emre'yi aldığımızda "Florya'nın çimlerinin kokusunu bile özlemişim. Galatasaray'a dönmek kadar büyük bir mutluluk olamaz." demişti. O sezon oynadığı maçlar şunlar:

  • Beşiktaş
  • Trabzon
  • Fenerbahçe
  • Liverpool
  • Beşiktaş
  • Trabzon

Daha sonra Song'un birtakım problemleri nedeniyle sezon sonuna doğru birkaç maçta daha oynadı, ama mart ayına kadar oynadığı maçlar yalnızca bu yukarıdakiler. Bu maçların hiçbirinde tek hata yapmadığı gibi, daha sonra yedek kaldığında da tek kelime etmeyen, hiç oynamayacak dahi olsa kendisine çok iyi bakan bir profesyonel Emre. Yine geçtiğimiz sezonun başında Steaua Bucharest tarafından istenirken gitmeyip, daha sonra transferin son günlerinde kendisine kulüp bulması istenmesine rağmen efendiliğini bozmadan kendisine yapılan haksızlığı dile getirmiş, Galatasaray'ı ne kadar sevdiğini de yinelemişti. 19 Mayıs 2007'deki duruşuyla tribünde çoğumuzu hüngür hüngür ağlatmıştı. Türkiye'nin de Bülent Korkmaz'dan sonraki en kariyerli savunma oyuncusudur ayrıca.

Elbette gözümüz arkada güvenebileceğimiz bir oyuncu değil. Milli maçlarda da hatalar yaptı. Ancak kesinlikle Galatasaray'a dönmeliydi dördüncü stoper olarak, döndü de. Bu Emre'ye güvenmeyip aldığımız Bouzid yüzünden puan kaybettik mi, kaybettik. Bir sezon önce Tolga yüzünden puanı geçtim, sağlığımızı kaybettik. (Galatasaray'da artık Tolga gibi bir oyuncunun olmadığını düşündükçe, yaşama sevincim artıyor.) Emre'nin hatasıyla herhalde en son Club Brugge maçını kaybetmişizdir. E Emre'ye neden güvenmeyelim ki o zaman? Dördüncü stoper yahu, 3-5 maç oynayacak en fazla!

Futbolu Galatasaray'da bırakmalıdır Emre.

Ek, okunsun istedim:
Emre Aşık: Bir yere gitmiyorum

Galatasaray'da kadro dışı bırakılan Emre Aşık, hiçbir kulübe gitmeyeceğini, sözleşmesi bitene kadar sarı-kırmızılı kulüpte kalacağını söyledi.

Emre, 1.5 yıl önce transfer olduğu Galatasaray'da sorumluluklarını iyi bir şekilde yerine getirdiğini belirterek, ''Teknik ekibin isteği doğrusunda, alındığı ifade edilen bu karardan yaklaşık 1 ay kadar önce kulübümüzün 2 senelik sözleşme uzatma teklifini en ufak bir pazarlık yapmadan kabul ettim. Sezon başında eski takım arkadaşım Gheorghe Hagi'nin teknik direktörlüğünü yaptığı Romanya'nın Steaua Bükreş takımından transfer teklifi aldım. Maddi yönden oldukça iyi bir teklifi 'Bana iki hafta önce sözleşme imzalatan ve yeni sezon planlanmasında bana güvenerek strateji belirleyen kulübüme haksızlık etmiş olurum' diyerek reddettim. Diğer bir taraftan bu teklif konusunda duyumlar alan kulübümüzün yetkilileri böyle bir transfere onay vermeyi düşünmediklerini belirtmişlerdir. Bu gelişmeler üzerine Steaua Bükreş bir başka defans oyuncusuyla sözleşme imzalayarak transferi kapatmıştır. Bu tekliften sadece 20 gün sonra bana böyle bir kararın tebliğ edilmesini son derece yadırgadım'' ifadelerinde bulundu.

''TALİHSİZ OLAYIN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİM''

Görev aldığı bütün takımlarda her zaman giydiği formanın hakkını vermeye çalıştığını dile getiren Emre, ''Futbol kariyerimin sonuna gelirken, gönül verdiğim renkler altında böylesine talihsiz bir olayı yaşamış olmanın üzüntüsü içindeyim. Galatasaray dışında görev yaptığım takımlarda da her zaman için taşıdığım formanın hakkını vermeye, bana güvenen insanlara, tribünlerde beni bağrına basan taraftarlara layık olmaya çalıştım. O dönemde bile Galatasaraylı olduğumu herkese her zaman söyledim. Galatasaraylı Emre Aşık olarak bilinmekten her zaman onur duydum. Futbol hayatım bittikten sonra yaşadığım bu haksızlığa rağmen, bu durum hiç bir zaman değişmeyecektir'' ifadelerini kullandı.

Deneyimli futbolcu, ''Hakkımda alınan karar doğrultusunda hem Galatasaray Kulübü'nü sıkıntıya sokmamak, hem bana ihtiyaç duyulduğu takdirde tekrar A Milli Takım'a hizmet verebilmek hem de futbol yaşantımı bir futbolcuya yakışır bir şekilde sona erdirmek amacıyla bazı transfer görüşmeleri yaptım. Ama ne yazık ki bu görüşmeler ciddiye alınabilecek görüşmeler olarak nitelendirilebilecek seviyede olamamıştır. Bu noktada, bu tarihten sonra hiçbir kulüple transfer görüşmesi yapmayacağımı, sözleşmeme sona erene kadar kendi kulübümde kalacağımı, zamanı geldiğinde de futbolu çok sevdiğim sarı-kırmızılı formam üzerimdeyken bırakacağımı saygıdeğer Galatasaray camiasına ve futbol kamuoyuna saygılarımla arz ederim'' açıklamasında bulundu.

1 ekleme:

Anonymous dedi ki...

yine florya'nın havası çok başka, burda evimde gibiyim minvalinden bir açıklama yapmuş. geç mi oldu ne?