4 Mayıs 2008, Sivas maçı öncesi: "Artık elimizde gerçek bir yıldız adayı vardı. Özlemiştik görmeyi özel futbolcuları. Futbolun peygamberinin ardından sadece 6 ay Sergen'i, 3 ay Ribery'i izledik, bir de yarım yıldız denilecek Felipe'yle idare ettik birkaç ay, Terim gönderene kadar. Arda vardı artık işte, topu ayağına aldığı an hep beraber heyecanlandığımız. Eksikleri de vardı Arda'nın; kondisyon gibi, şut gibi. Onları da tamamladığında büyük futbolcu olacaktı Arda, olacak."

6 Mayıs 2008, Sivas maçı sonrası: "Maçtan 3-4 saat önce "büyük futbolcu adayı" demiştim, maçta bu tabirin son kelimesini attı artık. İki yıl önce futbolcu adayıydı, futbolcu oldu. Geçen yıl yıldız adayıydı, yıldız oldu. Bu sene yıldızdı, efsane oldu Arda."

15 Haziran 2008
, Çek Cumhuriyeti maçı sonrası: "Arda büyük futbolcu."
Basamakları beşer beşer çıkmak bu olsa gerek...

Bir de 19 Mayıs'ta yazdıklarım var: "Newcastle United'in Arda için 15 milyon $ teklif ettiği yazılıyor. Fena para değil, ama çok iyi de değil. Eğer tekliflerine Arda'nın bir sonraki transferinden Galatasaray'a %30'luk bir hisse katarlarsa hiç beklemeyip verelim derim. Veya direkt 18-20 milyon euro teklif etsinler, yine verelim. Tabii Euro 2008'den sonra. Zira biraz daha yüksek teklifler de gelebilir duruma göre."

Euro 2008 dedik, işte orada beklentilerin de çok üzerine çıktı Arda; ve artık öyle bir futbolcu oldu ki bahsedilen rakamları Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı futbolla olsun, reklam gelirleriyle olsun zaten kazandırabilir Galatasaray'a. Yenilenen Galatasaray'da da böyle bir futbolcuya ihtiyaç var zaten. Bu durumda, Aslantepe'de en az bir sezon oynamadan Galatasaray'dan uzakta işi yok Arda'nın. Ancak aldığı ücretin kesinlikle yükseltilmesi lazım, ki bu her zaman yapılmıştır Galatasaray'da, yine yapılacaktır.

Son bir not. Arda muhteşem de olsa, basın tarafından çok fazla şişiriliyor şu aşamada. Olduğundan da büyük gösteriliyor, oysa hâlâ geliştirmesi gereken özellikleri var. Dikkat etmek lazım. Eminim Arda da, Galatasaray da edecektir.

* Önce "Türk Futbolunun Tek Gerçek Yıldızı" şeklinde atmıştım başlığı, ancak aklıma Nihat Kahveci ve Hamit Altıntop geldi. Bu şekilde değiştirdim ancak bu kez de Türk futbolu sürekli yıldız çıkartıyormuş gibi bir anlam verdi. En doğrusu, "Türk Futbolunun Sittin Senede Bir Yetiştirdiği Yıldızlardan Sonuncusu" olacak herhalde...

0 ekleme: