29 Haziran 2008

Sporcu Kartları

Madem öyle, açılışı sporcu kartlarıyla yapalım. Çocukluktan elimde kalan en güzel şey bu resimdekiler (üzerine tıklayınca bayağı bir büyüyor). O zamanlarda en büyük hobimdi bu kartlar. Ne oynardık be! Ama benim asıl amacım oynamak değil, biriktirip koleksiyon yapmaktı, yalnızca fazlalarımla oynardım. Şimdiki çocuklar da oynuyor mudur bu kartlarla, oynuyorlarsa da bizim nesil kadar tutku haline getirmişler midir bilinmez. Tut ki oynuyorlar; 10 yaşındaki bir velede "Köküşelim mi len?" desem beni sapık zannedip annesine şikayet eder herhalde.

Her şey değişti yahu. Küçük Golcü'yü seyrederdik biz. Geçen Yunanistan'ın İsveç karşısında uyguladığı taktiği bizim nesil ilk orada görmüştü mesela: "Kuş kafesi!" Sanki daha dün izlemişim gibi. O bölümü izlediğim günü çok net hatırlıyorum. Ramazandı. O bitince Şirinler başlamıştı, daha sonra da Çağrı filminden bir kesit. Of, of.

Hadi biraz da kartlarımdan bahsederek kıskandırayım. :) Resimde yalnızca Galatasaray'a ait olanların küçük bir kısmı var. Galatasaraylı kartlarımın dökümü şu şekilde:

Büyük Boy Takım Kadroları 94-95, 96-97, 97-98, 99-2000
Faruk Süren, Fatih Terim
Volkan Kilimci, Kerem İnan, Mehmet Bölükbaşı, Brad Friedel, Faryd Aly Mondragon
Iulian Sebastian Flipescu, Fethi Okuroğlu, Vedat İnciefe, Capone, Gheorghe Popescu, Bülent Korkmaz, Emre Aşık, F.Akyel, Hakan Ünsal, Abel Xavier, Emrah Eren, Norman Mapeza
Uğur Tütüneker, Erdal Keser, Ufuk Talay, Suat Kaya, Tugay Kerimoğlu, Okan Buruk, Tolunay Kafkas, Joao Batista Cesamir Marques, Cihan Haspolatlı, Sergen Yalçın, Bülent Akın, Adnan Aydın, Ceyhun Eriş, Emre Belözoğlu, Faruk Atalay, Ergün Penbe, Hasan Şaş, Osman Coşkun, Haim Revivo, Elvir Baliç, Ümit Davala, Gheorghe Hagi
Adrian Bucurel İlie, Mehmet Gönülaçar, Burak Akdiş, Berkant Göktan, Serkan Aykut, Ümit Karan, Mario Jardel Almeida Ribeiro, Fabio Pinto, Marcio Dos Santos, Arif Erdem, Hakan Şükür, Saffet Sancaklı, Mustafa Kocabey, Dean Saunders, Kubilay Türkyılmaz
Tabii özellikle Hagi, Hakan Şükür, Arif, Okan, Tugay, Suat gibi yıllarını Galatasaray'a vermiş oyuncuların oldukça fazla farklı çeşitte kartları var, 20-25 tane farklı Hagi kartı vardır mesela.

Galatasaray dışında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Kocaelispor'unkiler geniş koleksiyon olmak üzere birçok takımın kartları da var. Herhalde ömrümün sonuna kadar saklar, torunlarıma miras bırakırım.

1 ekleme:

Berşan Kayıkcı dedi ki...

http://forma-lite.blogspot.com adresindeki yazımda iznine sığınarak kullandım bu fotoğrafı; eline sağlık herbirşey için..