23 Mayıs 2008

Kuş Beyinliler

Hayır resimdekiler değil kuşbeyinli olanlar. Elinde klavye, onlardan hata bekleyenler. İlker Yasin eskiden çok daha fazla saçmalardı, saldırmak şimdi moda oldu. Ertem Şener bazen saçmalasa da futbolu bilen, doğru düzgün anlatan bir adam. Bana sorsan ikisine de anlattırmam, ayrıca ikisini de sevmem ama bıktım eleştiri adı altındaki kişisel yetersizliklerin dökümünden, nedir bu kompleks yahu? Şampiyonlar ligi finali var, adam maçı izleyeceğine geçip bilgisayar başına her cümleyi internete aktarıyor, aklınca dalga geçiyor. İzleme ulan! Yok mu uydu evinde? Olmadı gir Sopcast'te izle, cillop gibi görüntü var. Hem içten içe İlker Yasin anlatsın istiyorlar, hem de binbir çeşit yapmacık hareket, şaklabanlık... Spor sitelerinde, gazetelerde haberler çıkmaya başladı "Ekşi Sözlük yazarları tarafından topa tutulan..." şeklinde. Hay Ekşi Sözlük yazarlarına... Ne ciddiye alıyorsunuz yahu? Ciddiye alınması gerektiği zaman almıyordunuz, şimdi sıradanlaştırıldı, yaparsınız haberi tabii.

Ekşi Sözlük güzeldi eskiden. Bir nevi isyandı medyaya, isimsiz kişilerin medyanın en ağır toplarından çok daha doyurucu yazılar yazdığı, benim diyen gazeteden (ilk defa kullandım bu kalıbı) çok daha kaliteli içeriğe sahip bir alternatif mecraydı. "Alternatif"in altını çizmek isterim, zira Ekşi'nin ruhunda bu var, başka türlüsü yakışmaz, anlamı kalmaz. Şimdiki yazarların düşünüş biçiminin, eskiler tarafından yıllardır dalga geçilen tiki kızlarınkinden farkı yok. "Türbanlı kız" modası olur, herkes ona yazar. "Aysun Kayacı" modası olur, ona. İlker Yasin ve Ertem Şener'e saldırmak prim yapar, saldırılır. Ssg başlık açar, altı yüzlerce entry ile dolar. Herkes aynı espriyi yapar, hiçbirinde en ufak zeka kırıntısı olmaz. Ve belki en kötüsü, yazarlar iyice grup psikolojisine girmiştir, o yüzden biri Ekşi'ye laf söylerse topa tutulur.

Sözüm tabii çoğunluğa, yoksa gerek yeni yazarlar gerekse eskiler arasında çok iyiler hâlâ mevcut. Fakat korkarım ki yakında yazdıkları yerin onları hak etmeyeceği kadar az kalacaklar.

1 ekleme:

KANDIRALI dedi ki...

Harbi doğru yazmışsın. Ertem şener'i severim ama ilker yasin e hep uyuzumdur. Maç anlatırken saçma sapan bilgilerde verseler, ben alıştım artık bekliyorum zaten öyle bilgiler olmadan tat vermemeye başlıyor nerdeyse:).
İlker Yasin sadece gereksiz bilgide vermiyor, Ferguson 'u eleştiriyor ya işte orda bitiyorum. bi "daniyi oyuna almadı allaan salaa" demediği kaldı.
Ertem şener'e katlanırım ama ilker yasin bıraksın bu işleri..