18 Mayıs 2008

#6 - Shabani Nonda

#5 Emre Güngör
#4 Mehmet Topal

#3 Ümit Karan
#2 Arda Turan
#1 Servet Çetin

Hiç şüphesiz son yıllarda Galatasaray'a gelmiş en iyi hücumcu. Jardel'den bu yana böyle forvet görmedik desem kimsenin itirazı olmaz herhalde. Bitiriciliği kusursuz değil belki ama Fransa'da 2, İsviçre'de 1 kez gol kralı olmasına yetecek kadar iyi. Asıl önemli özelliği mükemmel şekilde top saklaması. Kimse alamıyor adamın ayağından topu. Bunların yanında güçlü, kıvrak, teknik ve zeki. Drogba tipi santrforun Türkiye'de oynayabilecek seviyedeki temsilcisi, ki o acı sakatlığı geçirmeseydi şimdi belki onun yerindeydi. Ayrıca mükemmel bir insan, sponsorluk anlaşması için Lotto'dan para almak yerine ülkesine spor malzemeleri yollatma şartı koşacak kadar vefalı, yokluk içinde geçen çocukluğunu unutmayıp her fırsatta amatörleri destekleyecek kadar yardımsever. Takımdaki haksızlığa karşı dik duracak kadar yürekli. Che hayranı.

Biz gelelim bu şampiyonluktaki katkısına. Önce şunu söylemeden olmaz, Nonda olmasaydı sırf kaçıracağımız penaltılar yüzünden kaç puanımız gitmişti kimbilir; bu açıdan faydası büyük, bu bir. İki, saldırgan ve güçlü stiliyle rakip savunmaları çok yıprattı ve maçların son bölümlerinde daha rahat gol bulmamızı sağladı. Üç, Türkiye'nin bence en etkili santrforu olarak haksız şekilde yedek kaldı ama problem yaratmadı, görev verildiğinde her zaman çıkıp en iyisini yaptı. Önemli ve güzel goller attı ve hazırladı bu sezon; medya desteğiyle krizin başladığı Beşiktaş maçını tek başına aldı, kupada Fener'i elememizi sağlayan son dakika golünü yarattı, şampiyonluk maçında resimde görüldüğü gibi "Fener'e kafam girsin." yaptı. Ben ilk geldiği günden bu yana gol kralı olacağını iddia edip yanılmış da olsam, Ümit ve Hakan'la birlikte -üstelik onlardan daha az süre olmasına karşın- takımın en golcü oyuncularından biri oldu (Üçü de 11 gol). Daha ne olsun?

Seneye de kal, bu sefer gol kralı ol Nonda!
(Hayır, "hayat onda" iğrençliğini yapmayacağım.)

1 ekleme:

Kapali Ust dedi ki...

Şampiyonlar liginde başarı için Nonda'nın bu seneki performansının bize yeterli olmayacağını düşünüyorum.. Çok mücadeleci ve yıpratıcı bir santrafor değil Nonda, en büyük özelliği çok iyi top tutması, seneye Monaco'daki Nonda hüviyetine bürünmesi lazım, hatta yarısı bile olsa yeter, ancak bu sene zaman zaman 37'lik Hakan Şükür'ü bile arattı Nonda..