24 Mart 2008

Galatasaray 2008-2009


Minimum sayıda transferle;

Kale:
Transfer 1, Aykut, Fırat

Sağ Bek:
Uğur, Transfer 2

Sol bek:
Volkan, Hakan

Stoper:
Servet, Song, Emre Güngör, Emre Aşık (Song'u elimizde tutamazsak bir transfer de buraya gerekir tabii. Mümkünse hava toplarında iyi olsun.)

Ön libero:
Mehmet Topal, Linderoth, Okan

Sağ açık:
Transfer 3, Aydın, Barış, Serkan

Sol açık:
Arda, Ayhan, Hasan

10:
Lincoln, Oğuz

Forvet:
Transfer 4, Ümit, Nonda (Eldekilerden iyi bir santrfor alınamayacaksa hiç alınmasın. Necati dönsün, paralar boşa gitmesin.)

Ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

.................. -4- ................
.............. Lincoln .............
Arda Mehmet Linderoth -3-
Volkan Servet Song Uğur U.
.................. -1- ...............

Yani uzun lafın kısası, ben mevcut oyuncularımızı pek de yetersiz bulmuyorum. Bu kadrodan Carrusca, Bouzid ve Sabri'nin gönderilerek yerlerinin doldurulması, buna ilaveten bu yılki eksiklerimizi tamamlayacak rötuşların yapılması kâfi. Bu rötuşların biri kaleye, biri sağ beke, biri sağ açığa ve biri ileri uca olmak üzere 4 yeni ismi kapsaması ve sağ bek haricindeki diğer üçünün kaliteli yabancı oyuncular olması gerektiğini düşünüyorum. İsim belirtmek beyhude çaba olarak kalıyor genellikle ama kalite olarak Isaksson, Emana, Wilhelmsson, Kone ayarında yıldızlar gerekiyor. Gereksiz transferlere para harcamazsak, yani seçici davranırsak Isaksson, Emana, Kone üçlüsünü takıma kazandırabiliriz. Geriye sadece sağ bekte Uğur'u yedekleyecek birini almak kalıyor, ki bu problem yaratmayacaktır. Birazdan üzerinde duracağım gibi en kötü ihtimalle Orduspor'a kiralanan Uğur Akdemir var elimizde. (Bir kaleci transferiyle birlikte Orkun gitmek isteyecek ve gidecektir. Bunu da araya sıkıştırayım. Sahi, bir de Barusso vardı değil mi? Bu gidişle 10 sene sonra Kasımpaşa maçındaki 15 şutundan bahsettirip muhabbetimizi şenlendirmekten öteye gidemeyecek.)

Yurtiçinden alınabilecek oyuncular belli. Mehmet Topuz bu ligin en iyi 3-5 futbolcusundan biri zaten. Savunma için Egemen Korkmaz düşünülebilir. İyi forvet alamazsak Necati'yi takıma geri kazandırabileceğimizi belirtmiştim, onun da alternatifleri olarak Sinan Kaloğlu ve Gökhan Ünal düşünülebilir. Bu oyunculara ve yukarıda idealimdeki kadroda gösterdiğim Emre Aşık, Okan Buruk gibi yaşı geçkinlere dudak bükenleri, kadromuzdaki 25 futbolcunun tamamının, biz istesek de dünya yıldızı olamayacağı gerçeğiyle şimdiden yüzleştireyim. Üst düzey futbolcuların yanında kadro oyuncularına da ihtiyacımız var ve Emre Aşık, Okan Buruk ve hatta Sinan Kaloğlu, ihtiyaç duyulduğunda takıma katkı sağlayabilecek oyuncular. Emre ve Okan defalarca kanıtladılar zaten bunu. (Yedek oturup sadece oyun sıkıştığında gireceği bilsem Hakan Şükür'ün de ciddi katkı sağlayacağından eminim. Ama bunun olmayacağından emin olduğum için önümüzdeki sezonun kadrosunda Hakan'ı düşünmüyorum. -Düşünmüyorum ne demek yahu, ben düşünsem ne olacak?-)

Emre ve Okan deyince akla Emre Belözoğlu geldi tabii. Yurtdışındaki Türk oyunculardan Emre, Caner ve Zafer büyük transferler olur. Bilhassa Emre tek başına sınıf atlatır takıma. Türkiye'deki gençlerden de Selçuk İnan, Gökhan Emreciksin, Burhan Eşer, Mehmet Batdal, Sercan Yıldırım, Orhan Şam iyi yerlere gelecek isimler, bütçemizi çok aşmayacak şekilde bu oyunculardan gücümüzün yettiğini almalıyız. Gençlerbirliği OFTAŞ ve Bursaspor'da gelecek vaadeden daha birçok oyuncu var; Serkan Atak, İbrahim Şahin, Giray Kaçar, Volkan Şen, Serkan Kurtuluş gibi... Bu iki takımı da takibe almalıyız.

Gelelim bizim gençlere... Mehmet Güven'in rahatça oynayacağı (misal Kasımpaşa'daki Barbaros'un rolüne soyunacağı) bir takıma kiraya verilmesi ve PAF'taki ''General'' rolünü hatırlaması yararına olacaktır. Kiradaki oyuncularımızdan Aydın, Oğuz, Anıl, Uğur, Özgür Can ve Cafercan'ın sezon başı kampına katılıp yeni hoca tarafından denenmesi de şart. Bu isimlerin tamamının ligin gidişatına göre katkı sağlama ihtimali var ama on maçta bir on dakikalığına oyuna gireceklerse bir sezon daha kiralık gitmeleri uzun vadede daha yararlı olacaktır.

Tek tek bakalım.

İki senedir çok büyük ümitler beslediğim Aydın sakatlığını bir türlü atlatamadı. Kalan 7 haftada iyileşip üst düzey bir form yakalayamaz ve bunu sezon başı hazırlık kampında telafi edemezse bir sezon daha kiraya verilmesi taraftarıyım. Ama sakatlığını bir atlatırsa, her sezon başındaki büyük beklentilerimiz artık gerçeğe dönüşür.

Oğuz'un artık 2008-2009 sezonu kadrosunda yer alması gerektiğine inanıyorum. Elbette çok fazla forma şansı bulamayacaktır fakat gerek antrenmanlarda Lincoln, Linderoth gibi üst düzey futbolculardan bir şeyler kapma şansı, gerekse kitlenen maçlarda oyuna dinamizm getirebilecek yapıda bir oyuncu olması, kadroda tutulması seçeneğini cazip kılıyor.

Anıl Karaer, Çaykur Rizespor'a transferinin gerçekleşmesiyle sonunda düzenli forma bulma şansını yakaladı, birkaç haftadır 90 dakika oyunda kalıyor. Mevcut haliyle, Volkan ve Hakan varken bizde oynayamaz. Stoper de oynayabiliyor ama henüz Galatasaray için erken. Tabii geçen yılın PAF maçlarından biliyorum ki, geleceğin Galatasaray'ının kaptan adaylarından biri Anıl. Şu an için son bir seneliğine kiraya verilmesi en iyi tercih olur gibi gözüküyor.

Uğur Akdemir, Orduspor'da sürekli oynayan ve iyi performans gösteren bir oyuncumuz. Sağ beke transfer yapmamamız halinde Uğur kadroda kendine yer bulur gibi gözüküyor. İki Uğur'la üç kulvarda yarışı götürebilir miyiz, o da yeni hocanın kararına kalacak artık. Biraz riskli olur gibi sanki.

Özgür Can ve Cafercan'ın bu sene Süper Lig'e çıkacak bir takıma birlikte verilmesini istiyorum. Cafercan'ın son şansı olacaktır zaten bu. Tabii sezon başında Galatasaray kampında kendilerini kanıtlama fırsatı verilmesi gerektiğinin tekrar üzerinden geçeyim.

Erkan Ferin, Volkan Bekçi, Cihan Can, Uğur Erdoğan, Zafer Şakar ve Uğur Demirok'tan ümidi kesmiş durumdayım. Mülayim'den zaten hiç ümidim olmamıştı. Bu oyuncularımızın arasından bir kişi kazanabilir miyiz acaba, mesela Erkan? Bunu da zaman gösterecek.

0 ekleme: