03 Şubat 2008

Mehmet'e Güven


Yukarıdaki Fotomaç başlığı için özür dileyerek konuya gireyim hemen. Fenerbahçe maçı öncesi sakatlanması hiç önemsenmeyen Mehmet Güven o kadar kötü bir futbolcu değil. İlk olarak Beşiktaş'la oynadığımız Efes Cup maçında izlemiştik kendisini Aydın'la beraber ve ben ikisini de çok beğenmiştim. Mehmet sahayı iyi gören, oyunu iyi okuyan, en uygun yerlere eliyle koymuş gibi de uzun paslar atan bir adam gibi gözükmüştü o gün. O maçta ön libero değil, bildiğin düz orta saha oynamıştı.

Sonra Inamoto öncesi 4-5 hafta ilk 11'de, bu kez ön liberoda oynadı. Büyük işler yapmadı ama sırıtmadı da. Büyük işler yapmadı derken şunu da eklemek gerek sanırım, pozisyon alışı çok iyi olduğu, yani nerede durması gerektiğini çok iyi bildiği için toplara kolayca hamle etti, insanüstü çabalar gerekmeden. Yani asıl mevkiisi olmamasına rağmen başarılı olduğu söylenilebilir. Arada bir sonradan oyuna girdi, misal Mlada Boleslav maçında girer girmez uzaktan çok iyi ve sert bir şut çıkardı, farklı meziyetleri olduğunu düşündürdü.

Inamoto'nun gelmesiyle birlikte önce birkaç maç son dakikalarda şans buldu, daha sonra tamamen unutuldu. Yedeklerle çıktığımız Liverpool maçını hatırlarım, Carrusca'nın oyununu düşündükçe hâlâ heyecanlandığım o maçta Iliç'e şık bir asist yaparak ''Hoca, beni unutma.'' mesajı vermişti. Fakat genç oyuncuları harcama konusunda gerçekten dünyada rakipsiz olduğunu düşündüğüm güzel adam Erik Gerets, bundan aylar sonra bir Beşiktaş maçı öncesi kupada Erciyes maçında Mehmet'i ilk 21 dakika sahada tuttu, ertesi hafta Beşiktaş maçındaysa ilk 11'de görevlendirdi. (Çıkmayı garantilemişken, gruplardaki Erciyes maçında da Özgürcan'ı 2. dakikada oyundan çıkarmıştı Aykut'un kırmızısı üzerine. O gün bugün ilk 11 göremedi bir daha çocuk, yazık.) Mehmet o Beşiktaş maçında son derece kötü oynadı, bir sürü pas hatasının ardından da herhalde psikolojisinin bozulması sonucu garip bir hareketle penaltıyı yaptırdı. Mehmet o gün çok kötü oynadı elbette ama bunda Gerets'in payının yadsınamaz büyüklükte olduğunu düşünüyorum. (Belki her maç oynaması gereken Uğur ve Ferhat'ı da sadece Fenerbahçe maçında oynatıp o geceyi zehir etmesini de unutmayalım yeri gelmişken. Hepsi aynı olay bunların!)

Neyse efendim, arada yine tek tük forma şansı buldu Mehmet. Ligin sonlarına doğru özellikle, sağ kanatta bile oynadı, fena da oynamadı, hatta 1-2 de gol attı. Yeri gelmişken ekleyeyim, bu maçlarda Mehmet Topal da oynadı ve bizi bütün sene Inamoto'ya mahkum edenleri utandırdı, en azından öyle olduğunu umuyorum. Konuyu dağıtmadan, bu sene oynadığı kısıtlı sürede de fena oynamadığını, hatta Panionios maçında girer girmez güzel bir asiste imza attığını da hatırlatarak bir sonuca geleyim. Mehmet ne geçen yıl, ne de bu yıl Galatasaray'da ilk 11 çıkabilecek bir oyuncu oldu. Büyük futbolcu da olmayacak; ne bileyim gidip Liverpool'da, Milan'da oynamayacak, bu da belli oldu. Lakin alttan gelen bir oyuncu için makul seviyede bir adam Mehmet Güven ve geçen yıl hak ettiği şansı bulabilseydi, bu yıl da kadroda bir alternatif yaratabilirdi kanısındayım. Tabii geçen yıl Galatasaray'da bulduklarının en az 3 katı formayı hak eden Ferhat, Uğur, Mehmet Topal, Carrusca, Aydın ve Okan'ın kulübede ya da başka kulüplerde süründüğü ortamda o da oynayamadı. Kim kötüyse o oynadı. Cihanlı, Orhanlı, Tolgalı ve geçen seneki halleriyle Hasan ve (sadece ilk yarı için konuşuyorum) Ayhanlı (edit: Inamoto'yu nasıl unutabilirim ki?) bir Galatasaray'ı bir daha görmemek dileğiyle diyeyim... Konuyu dağıtmadan dedik, daha da dağıttık.

Son olarak, işimize yarayabilecek oyuncuları bile kiralarken (misal geçen yıl Uğur, bu yılın başında Aydın), mevkiisi yüzünden forma bulamayacağı gün gibi aşikar olan Mehmet Güven'in neden kiralanmadığını da pek anlamıyorum ben. Vardır illa ki bir bildikleri ama şimdi maç tecrübesi kazanıp seneye en azından iyi bir yedek olarak dönse fena olmazdı. Bunun için çok geç kalınmış da değil, devre arası transfer dönemi bitmeden kesinlikle kiraya verilmesi gerektiğini düşünüyorum Kasımpaşa tarzı tüm topların onda toplanacağı bir takıma. Neyse yani sözün özü, Mehmet ne çok büyük beklentilere girilecek, ne de yerin dibine batıralacak bir adam benim gözümde. İyi oynadığı ve kötü oynadığı maçlar oldu, zaman gösterecek nasıl bir geleceği olduğunu, kendi kaderini kendisi çizecek. Bize düşen bu noktada silip atmak değil, (hey yavrum klişeye bak be) destek olmak olsa gerek.

0 ekleme: